5/5 - (2 votes)

Lubisz podróże, ale Twój budżet nie jest z gumy? Ceny biletów lotniczych skutecznie odstraszają Cię od poznania nowych miast? Można spróbować temu zaradzić, zdobywając wiedzę na temat tego, jak i kiedy kupować tanie bilety lotnicze. W poniższym tekście zebraliśmy kilka porad, które powinny ułatwić Ci tanie latanie i podróżowanie do wymarzonych miejsc. Ruszajmy zatem.

Dlaczego bilety lotnicze na ten sam lot potrafią tak mocno różnić się ceną?

Planując podróż samolotem, każdy chciałby znaleźć tanie loty. Problem w tym, że chętnych do ich rezerwacji nie brakuje. Co jeszcze wpływa na to, że ceny biletów potrafią tak mocno różnić się od siebie?
Linie lotnicze stosują złożone algorytmy, które uwzględniają szereg parametrów:
– datę i godzinę podróży,
– popularność danego połączenia, np. bilety do najpiękniejszych miast Europy znajdują niemal zawsze chętnych, bez względu na cenę,
– lotnisko, z którego następuje wylot, jak również lotnisko przylotu,
– loty krajowe są z reguły dużo tańsze aniżeli międzynarodowe,
– ważne jest również to, czy kupujemy bilety w jedną stronę, czy w obie strony.

Co zatem robić, aby znaleźć możliwie tanie loty? Oto kilka wskazówek:

Porównuj ceny tanich lotów na różnych platformach

Kluczem do znalezienia tańszych lotów jest m.in. wyszukiwarka biletów lotniczych, która zbiera i porównuje oferty kilkunastu czołowych przewoźników. Jeśli wybierasz się na wakacje samolotem, spędzenie czasu przed komputerem na przeglądaniu cen biletów lotniczych z różnych linii jest więcej niż zalecane.

Bądź elastyczny, jeśli chodzi o datę i godzinę lotu

Jeśli masz możliwość bądź elastyczny co do daty i godziny lotu. Często zmiana nawet o jeden dzień może znacząco obniżyć cenę biletu lotniczego. Ponadto, loty w późnych godzinach wieczornych lub wczesnych godzinach porannych mogą być tańsze niż te w środku dnia.

Przeczytaj także:  Ultraszybki Internet AirMax: Rewolucja Cyfrowa we Wrocławiu Borek

Szukaj biletów z dużym wyprzedzeniem

Popularne linie lotnicze nie narzekają na brak pasażerów. Jeśli planujesz podróż, warto zarezerwować bilety lotnicze z minimum miesięcznym wyprzedzeniem, a nawet wcześniej. Z reguły im bliżej jest do wylotu, tym bardziej rośnie cena biletów.

Korzystaj z newsletterów i tzw. alertów, czyli powiadomień o pojawieniu się promocji

Tanie loty można znaleźć zapisując się do newsletterów linii lotniczych oraz korzystając z tzw. alertów, czyli powiadomień o pojawieniu się promocji. Dzięki temu będziemy na bieżąco z najnowszymi ofertami typu last minute.

Unikaj podróży w szczycie sezonu

Jeśli masz możliwość, unikaj podróży w szczycie sezonu turystycznego tj. czerwiec-wrzesień. Wówczas większość przewoźników ma tak wielu chętnych na bilety, że nie musi walczyć o nich cenami, przynajmniej jeśli chodzi o najpopularniejsze miasta. Chcesz wyskoczyć na weekend we dwoje do Barcelony? Zainteresuj się lotami w marcu, kwietniu a cena może Cię miło zaskoczyć.

Jeśli masz możliwość, rozważ zmianę lotniska wylotu i docelowego

O pasażerów konkurują zarówno linie lotnicze, jak i same lotniska. Start z mniejszego portu lotnicze może oznaczać sporo tańsze bilety. Dokonując takiego wyboru należy pamiętać jednak o dodatkowych kosztach dojazdu do lotniska.

Korzystaj z tzw. trybu incognito na komputerze oraz czyść regularnie pliki cookies

Chętny na tanie loty nie brakuje, dlatego należy pomóc sobie na tyle to możliwe. Podczas poszukiwania lotów, warto korzystać z tzw. trybu incognito na komputerze oraz regularnie czyścić pliki cookies. Niektóre strony internetowe mogą podnosić ceny biletów lotniczych w zależności od twojej historii wyszukiwania, więc warto zachować anonimowość podczas poszukiwań.

Podsumowanie

Tanie loty to bardzo popularny i często poruszany temat, którego nie sposób ująć w jednym tekście. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoje podróże samolotem po Europie, a może i dalej powyższe informacje powinny być dla Ciebie pomocne. Warto trzymać się pewnych zasad za każdym razem, gdy planujesz kupić bilet lotniczy w dobrej cenie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, można wydać na zwiedzanie, posiłki i inne przyjemności w miejscu docelowym naszej podróży. Z czasem dojdziemy do takiej wprawy, że znalezienie okazji nie będzie zajmowało nam 2-3 godzin spędzonych na przeglądaniu stron internetowych a 15-30 minut, jeśli tylko będziemy czujni i zaczniemy śledzić różne powiadomienia wysyłane nam przez portale z biletami.