Ayutthaya – dawna stolica Tajlandii

Ayutthaya (czytaj: Ajutaja) jest wpisana do światowego dziedzictwa UNESCO, kiedyś stolica Tajlandii przez 417 lat. Znajduje się tu ponad 200 ruin dawnych świątyń, i to własnie to przyciąga turystów z całego świata.

Gdzie znajduje się Ayutthaya
Jak dojechać do Ayutthaya
Ayutthaya
Co warto zobaczyć
Jedzenie


Gdzie znajduje się Ayutthaya

Ayutthaya znajduje się około 80 km od Bangkoku. Proponuję udać się tutaj na jednodniową wycieczkę. 


Jak dojechać do Ayutthaya

Najlepiej dojechać do Ayutthaya pociągiem, w ten sposób omijając korki. Pociąg do Ayutthaya odjeżdża z dworca Hua Lamphong Station i jedzie około 1 godziny i 30 minut.
Do dworca dotrzesz w 20 minut z Khao San Road, tuk-tukiem. Możesz wybrać także komunikację miejską – prom lub MTR – niemniej jednak ze względu na czas, proponuję przyjechać na dworzec tuk-tukiem, ponieważ droga w jedną i drugą stronę pochłonie Ci około 3 godzin, a w samym Ayutthaya jest co zwiedzać. Chcąc zobaczyć jak najwięcej wrócisz do Bangkoku późnym wieczorem.

Tutaj znajdziesz aktualny rozkład pociągów. Po wejściu na stację udaj się do punktu z biletami. Znajduje się ona po lewej stronie i wygląda tak:

Kasa biletowa do Ayutthaya Tajlandia

Bilet kupisz bez problemu, jest to bardzo popularna destynacja podróżujących. Pociąg ma wagony różnych klas, osobiście polecam klasę 2 lub 1-szą. Cena biletu w tych klasach to odpowiednio: 35 batów i 66 batów. Klasę 3 odradzam, podróż jest dość długa, a 3 klasa posiada twarde plastikowe lub w zależności do pociągu drewniane siedzenia. Po całym dniu chodzenia, warto dopłacić, tym bardziej, że nie są to duże kwoty, aby mieć komfort. Pierwsza klasa jest klimatyzowana, i to bardzo dlatego też nie zbędne będzie ciepłe okrycie. Bilet kupuje się w jedną stronę, powrotny bilet kupisz w kasie na dworcu w Ayutthaya. Pamiętaj tylko aby załapać się na ostatni pociąg do Bangkoku, który odchodzi o 21:42.

.Pociąg do Ayutthaya Tajlandia

Podroż pociągiem to ciekawe doświadczenie, na każdej stacji wchodzą Panie sprzedające jedzenie, picie, wychodząc na kolejnej stacji lub w biegu. Dużo się dzieje, ma się okazję podglądać przez okno, jak żyją ludzie, jak mieszkają. Droga mija dość szybko. Nie musisz się martwić i sprawdzać, na której stacji wysiąść, wszyscy Ci dadzą znać będą krzyczeć: Ayutthaya, Ayutthaya, Ayutthaya także spokojnie, zorientujesz się, że to już tu.


Ayutthaya

Ayutthaya najlepiej zwiedzać wynajętym skuterem kosztuje on około 35 zł i jest idealny dla dwóch osób, odległości pomiędzy atrakcjami są dość spore, nie dasz rady zwiedzić ich na piechotę. Jak tylko wysiądziesz z pociągu, i przejdziesz ruchliwą ulice Twoim oczom ukażą się wypożyczalnie skuterów. Jest ich tam mnóstwo. Zaopatrz się w skuter automatyczny, weź mapę (powinieneś ją dostać podczas wynajmu). Teraz czeka Cię najtrudniejsza przeprawa, przejechanie przez most. Ruch tutaj jest dość duży, trzeba uważać, ale jest to z pewnością najtrudniejszy odcinek, później już tylko będzie łatwiej. 

Ayutthaya

Ayutthaya Tajlandia

Ayutthaya Tajlandia


Co warto zobaczyć

Oczywiście im więcej tym lepiej, tymczasem moje ulubione miejsca to:


Jedzenie

Zarówno przy świątyniach, jak i zaraz przy dworcu niewątpliwie jest bardzo duża ilość restauracji z jedzeniem, oraz napojami. Jadłam tam bez obaw, jest czysto i tanio. Jedzenie jest świeże i bardzo smaczne. Szukając restauracji zawsze wybieraj taką, gdzie siedzi najwięcej osób.


Zobacz więcej szczegółów: