Bangkok – miasto warte grzechu

Lecąc do Tajlandii myślisz o pięknych plażach i ciepłym morzu, ale zanim się tam dostaniesz najprawdopodobniej czeka Cię kilka dni w Bangkoku. Zapraszam do wpisu zawierającego informacje praktyczne o Bangkoku.

Gdzie znajduje się Bangkok
Khao San Road
Khao San Road atrakcje
Phra Arhit i dostępne atrakcje
Transport
Guesthousy
Sklepy
Bankomaty
Bezpieczeństwo


Gdzie znajduje się Bangkok

Bangkok jest stolicą Tajlandii i znajduje się przy ujściu rzeki Menam i Zatoki Tajlandzkiej. Aglomeracja ma około 15 milionów ludności. Międzynarodowy port lotniczy Don Mueang, znajduje się 28 km od backpackerskiej ulicy Khao San Road. Bangkok ma także drugi port lotniczy, Bangkok-Suvarnabhumi, obsługujący połączenia wewnętrzne. Lecąc w inny rejon Tajlandii zapewne właśnie stąd będziesz mieć wylot. Upewnij się na bilecie, z którego portu lotniczego wylatujesz, lotniska znajdują się w odległości 40 km od siebie.


Khao San Road

Jest ulicą backpackerską. Na Khao San Road będziesz mieć pod nosem wszystko czego potrzebujesz, tysiące guesthousów, restauracji, barów czynnych do późnych godzin nocnych, czy 7 eleven (sklep spożywczy). Ulica ta tętni życiem, jest tu mnóstwo ludzi i jest bardzo głośno. Guesthouse znajdziesz bez problemu, beż żadnej wcześniej rezerwacji, wystarczy wchodzić i pytać o ceny, są one dobrze oznaczone, wystarczy patrzeć na szyldy. Sugeruję jednak odejść ulicę lub dwie dalej od Khao San Road, aby życie ulicy nie zakłóciły Twojego snu. Także stąd spacerem możesz się dostać do Pałacu Króla. Khao San nie ma bezpośredniego połączenia z MTR (naziemne metro), ale możesz dostać się do kolejki korzystając z pływających po rzece promów z terminala promowego Phra Arthit.  Z lotniska, po długiej podróży sugeruję wziąć taksówkę, nie powinna ona kosztować więcej niż 400 – 500 batów. Wynegocjuj cenę, zanim zdecydujesz się pojechać, trzeba uważać na taksometry, ponieważ mogą być podkręcane. 

Khao San Road Tajlandia


Khao San Road atrakcje

Moim zdaniem samą atrakcją jest przebywanie i poczucie wakacyjnego klimatu, luzu jaki jest na ulicy Khao San Road. Tutaj możesz bawić się do białego rana, na jednej z wielu imprez, zrobić sobie tatuaż, wyrobić nowy dowód osobisty, skorzystać z masażu, zjeść skorpiona i wiele wiele innych rzeczy.

Gdy już minie Ci zachłyśnięcie się tym wszystkim co tutaj się dzieje, w ciągu dnia, spacerkiem możesz dostać się do Pałacu Króla (pamiętaj o stosownym ubraniu – bluzka zakrywająca ramiona, spodnie zakrywające kolana). 

 • Pałac Króla – wejście kosztuje 500 batów. Atrakcja jest czynna w godzinach 8:30 – 15:30. Tak jak i w całym Bangkoku również i tutaj spodziewaj się tłumu ludzi. Miejsce jest zdecydowanie warte odwiedzenia.

Pałac Króla Bangkok


 Phra Arhit i dostępne atrakcje

Terminal promowy znajdujący się 10 minut spacerem do ulicy Khao San Road. Z niego bez trudu, i dodatkowo w cenie biletu w widokami na miasto, dostaniesz się do:

 • MTR – czyli naziemnej kolejki, którą można śmiało porównać do naszego metra, z tym, że znajduje się nad ziemią. W godzinach szczytu kolej kursuje co 5 minut, w pozostałym czasie co 10 minut. MTR ma 2 linie, przesiadki pomiędzy liniami są dobrze oznaczone. Przemieszczanie jest szybkie i bez korkowe. Wagony są klimatyzowane i to bardzo, niezbędna będzie ciepła bluza. Aby dostać się do MTR, należy udać się do terminala promowego Phra Arthit, a następnie kupić bilet do terminala Sathorn Pier (około 20 minut łodzią).
 • Wat Arun – Świątynie bardzo dobrze widać z rzeki. Znajduje się ona na przeciwległym brzegu, i aby się do niej dostać, należy płynąć z Phra Arhit wysiąść na przystanku Phra Borom, a następnie przedostać się łodzią Khun Mae Pueak Cross River Ferry Pier na drugą stronę.
 • Chinatown – jest to Chińska dzielnica, możesz poczuć się tu jak w Chinach. Znajdziesz tu mnóstwo straganów, sklepików z chińskimi wyrobami, czy chińskich restauracji. Polecam przespacerować się do świątyni Wat Traimit, czy Wat Pathum. Dostaniesz się tutaj łodzią, wychodząc na przystani Rajchawongse
 • Chatuchak – jeden z największych targowisk na świecie, czynny w weekendy sobota niedziela, w godzinach 6:00 – 18:00. Dojedziesz tutaj MTR, kierując się do stacji Kamphaeng Phet. Warto tutaj być, i zrobić zakupy. Kupisz tutaj nie tylko markowe torebki, zegarki, biżuterię, ale także ubrania, czy pamiątki. Obowiązkowo trzeba się targować, cena końcowa jest 1/3 ceny wyjściowej. 

 

Wat Arun Bangkok Tajlandia


Transport

Transport publiczny jest dobrze rozwinięty. MTR posiada 2 linie, ich dokładny przebieg i stacje znajdziesz na mapie. Ceny za jednorazowy przejazd to od 15,  do maksymalnie 40 batów na najdłuższych odcinkach.

 • Taksówki – używam tylko głownie przemieszczając się z/na lotnisko. Po mieście raczej ich nie używam, gdyż stoją w korkach. Warto przed skorzystaniem, ustalić cenę za przejazd. Taksometry są przekręcane i jadąc na taksimeter, możemy zapłacić więcej. Warto się zorientować korzystają z aplikacji maps.me, jak daleko będzie się jechać.

 

 • Tuk-Tuk – mój najczęstszy środek transportu, do tuk-tuk wejdzie nawet 5 osób (testowałam), tuk-tuki sprawnie omijają korki i są najtańsze. Słyszałam, aczkolwiek sama nie doświadczyłam, że kierowcy czasem oferują bezpłatny kurs, proponują odwiedzenie jakiegoś sklepu jubilerskiego, czy restauracji. Podobno zdzierają wówczas z turystów straszne kwoty. Nic mi się nigdy nic podobnego nie przytrafiło, a byłam w Bangkoku parę razy. Warto zachować zdrowy rozsądek i również jak w przypadku taksówek, wynegocjować cenę przed wykonaniem usługi.

 

 • Skutery – jeśli podróżujesz samodzielnie, warto rozważyć transport motocyklowy. Takich przewoźników łatwo rozpoznać, mają pomarańczowe odblaskowe koszulki. Wsiada się na tył, omija wszelkie korki i ze wszystkich dostępnych transportów, jest najtańszy (ale też jednoosobowy). Tak jak powyżej, należy wynegocjować cenę, przed wejściem na skuter.

 

 • Mini Vany – Autokary – będąc na Khao San Road, może skorzystać z szerokiej oferty transportu. Można m.in wykupić transport klimatyzowanym Vanem do Siem Reap (około 40 0 batów) , lub dostać się do każdego dowolnego miejsca w Tajlandii. Przewozy te są tanie i są dobrą alternatywą do podróży lotniczych. Autobusy są wygodne, posiadają toalety, niektóre są bardzo świeże. Drogi w Tajlandii są dość dobre, dlatego polecam ten środek transportu.

 

 • Pociągi – Pociągi z Bangkoku jadą na północ (Chiang Mai) lub na południe (Sura Thani). Również do wyboru są różne klasy, oraz kuszetki w pociągach nocnych. Jechałam kiedyś z Bangkoku właśnie do Sura Thani, podróż trwała około 12 godzin. Kuszetka była bardzo wygodna. Pociąg jest tani, i moim zdaniem wygodniejszy od autobusu. 

 

 • Samoloty – Tajlandia jest naszpikowana lotniskami, drogą lotniczą można się dostać prawie w dowolne miejsce. Loty także są tanie, w porównaniu do naszych Europejskich odpowiedników. Do wyboru masz takie tanie linie jak AirAsia, NokAir

Guesthousy

Tajlandia, to jeden z moich ulubionych krajów, m.in ze względu na łatwość znajdowania noclegu. Tutaj naprawdę możesz pojechać w dowolne miejsce na mapie, nie martwiąc się o to, że nie będziesz miał gdzie spać. Nie musisz robić rezerwacji naprzód, wystarczy przejść się po ulicy i na pewno coś znajdziesz. Guesthousy są dobrze oznaczone, widać je z daleka, warto negocjować cenę, przy pobytach długich (zazwyczaj takich powyżej 3 dni) dostaniesz duży rabat.


Sklepy

Sklepy, sklepiki, stragany są wszędzie. Najbardziej popularną siecią sklepów jest 7 eleven. Godziny otwarcia są różne, czasem do późnych godzin nocnych, niektóre nawet 24/7. W 7 eleven kupisz jak w naszym spożywczym, prawie wszystko po alkohol, papierosy, przez artykuły spożywcze: świeże mleko, napoje, przekąski, zupki instant, aż po owoce czy warzywa. Ceny są bardzo przyzwoite. Pamiętaj aby zawsze mieć wodę butelkowaną, która również posłuży Ci do toalety – myj zęby tylko w wodzie butelkowanej!

Jeśli nie znajdziesz 7 eleven, nic straconego, jest mnóstwo sklepików prowadzonych przez Tajów, w których również kupisz wszystko czego potrzebujesz.

7 eleven Tajlandia


Bankomaty

Bankomaty zarówno tak jak Guesthousy, czy sklepy – są wszędzie. Bez problemu wyciągniesz z nich gotówkę, Tajowie specjalizują się w podrabianiu bankomatów, aby zeskanować kartę i okraść nieświadomego turystę, dlatego wybieraj bankomaty, które są monitorowane. W dużych centrach, czy przy ruchliwych ulicach na bankomat często skierowana jest kamera, aby uniemożliwić włamanie do nich. Zawsze zachowaj środki ostrożności i zakrywaj kod pin, podczas jego wpisywania.


Bezpieczeństwo

Tajlandia jest bezpieczna, i to bardzo, Możesz chodzić wieczorem, po nocy, bez obaw. Oczywiście stosując zasady zdrowego rozsądku. Nigdy nie miej ze sobą dużej ilości gotówki, z bankomatu wypłacisz ją kiedy chcesz. Jeśli chodzisz z plecakiem, w zatłoczonych miejscach trzymaj go z przodu, aby nikt nie wyjął Ci z niego sprzętu fotograficznego, czy portfela. Nie upijaj się do nie przytomności, nie zostawiaj drinka w takich miejscach, w których ktoś mógłby Ci coś do niego wrzucić.  Tajlandię odwiedza rocznie 20 mln turystów, gdziekolwiek byś poszedł, pojechał, będą tam także inni turyści. Bez obaw możesz się wszędzie swobodnie poruszać, o każdej porze dnia i nocy.


Zobacz szczegóły na mapie: