Coba – miasto Majów, Meksyk

Cobá – miasto Majów z okresu prekolumbijskiego na Półwyspie Jukatan. Jest to jedno już z niewielu miejsc w Meksyku, gdzie możecie wspiąć się na piramidę Nohoch Mul  (czyli duże wzgórze). Jest to najwyższa piramida w Coba, ma aż 42 metry wysokości, i strome schody prowadzące na szczyt.

 

Gdzie znajduje się Coba
Gdzie zostawić samochód
Gdzie zatrzymać się w Coba
Piramidy w Coba
Kilka faktów o Coba


Gdzie znajduje się Coba

Coba znajduje się 45 km, od Tulum. Także właśnie do Tulum najlepiej jest tu dostać się samochodem, jadąc drogą szybkiego ruchu numer 109. Jest to droga bezpłatna z dobrą nawierzchnią. Sama piramida jest dobrze oznaczona, dojeżdżając do Coba, wystarczy patrzeć na znaki, które pokierują Cię pod samą piramidę, ewentualnie z pomocą przyjdzie maps.me. Coba stosunkowo nie jest tak popularna jak Chichen Itza, czy ruiny w Tulum. Znajduje się na dużej powierzchni, co oznacza dla Ciebie tylko dobrą informację, bo mniej turystów, niemniej jednak także dużo spacerowania. Przeznacz przynajmniej 3-5 godzin na zwiedzenie wszystkiego.


 Gdzie zostawić samochód

Jeżeli nie chcesz płacić 140 peso, za parking i masz siłę przejść się 10 minut, możesz za darmo zaparkować samochód, w uliczce tuż przy Laguna Coba. Poniżej załączam dokładną mapę, gdzie sama parkowałam.


Gdzie zatrzymać się w Coba

My wybraliśmy się do Coba, z Tulmum, jadąc do Merida. Nie zatrzymywaliśmy się w hotelu na noc. Coba jest  naprawdę malutkim miasteczkiem, tuż przy głównej drodze znajduje się kilka restauracji. Nie widziałam tam hoteli – zerknęłam na booking.com i znalazłam 4 hotele od 100 zł do 1200. W samej Coba poza wizytą na piramidach nie ma nic kompletnie do roboty. Niech Ci przypadkiem nie przyjdzie do głowy pomysł kąpania się w Lagunie. Wracając z piramid widzieliśmy w niej krokodyla – całkiem sporego.


Piramidy w Coba

Wstęp do rum kosztuje 70 peso. Teren na którym znajdują się piramidy jest bardzo rozległy. Dojście do największej piramidy Nohoch Mul po pierwsze wymagać będzie 2 kilometrowego spaceru, w jedną stronę, a to nie wszystko bo po drugie, aby zobaczyć więcej, czeka Cię jeszcze kolejne kilka kilometrów (około 1,5 w jedną stronę). Pomiędzy atrakcjami jest ubita droga, która możemy iść, lub już będąc na terenie wynająć rower lub riksze z kierowcą – osobiście polecam spacer lub właśnie rower. Miejsce jest naprawdę malownicze, spacerujesz w dżungli, słyszysz odgłosy ptaków, jest naprawdę aż magicznie. Na główną piramidę można wejść pod warunkiem, niewątpliwie gdy nie ma się lęku wysokości. Wejście i zejście jest dość wymagające. Schody, a jest ich aż 120 są wysokie i wyślizgane przez turystów. Po środku schodów piramidy jest lina, pomagająca we wspinaczce. Zakwasy dnia następnego wynagrodzi nam przepiękny widok z piramidy, który rozciąga się po horyzont ponad dżungla. Poczuć się tu można trochę jak w Angkor Wat.

 Piramida w Coba Meksyk

 Piramida w Coba Meksyk 

Piramida w Coba Meksyk

 

Jest to naprawdę miejsce warte odwiedzenia. Wydaje mi się, że już niedługo zostanie zakazane wspinanie się na piramidę Nohoch Mul , dlatego warto wykorzystać jeszcze ten moment, kiedy jest to dozwolone.


Kilka faktów o Coba

  • Coba oznacza „wody poruszone przez wiatr”, odpowiednią nazwę Majów, ponieważ osada ta jest otoczona dwoma dużymi lagunami. Archeolodzy dowiedzieli się o tym miejscu w połowie XIX wieku, ale gęsta dżungla, wojna o kasty i brak funduszy sprawiły, że ta strona stała się trudnym miejscem do przeniknięcia. To miejsce Majów jest nadal w dużej mierze nierozkopane, co czyni go prawdziwym cudem na Jukatanie. 
  • Na szczyt piramidy Nohoch Mul prowadzi 120 stopni. Piramida osiąga wysokość 42 metrów, dla porównania piramida w Chichen Itza ma 91 stopni. 
  • Obszar Coba rozciąga się na 80 kilometrów kwadratowych.
  • Coba nie był badany ani odwiedzany aż do 1920 roku, ponieważ archeolodzy nie mogli uzyskać dostępu do obszaru, z powodu gęstej dżungli i wojny o kasty.

Zobacz szczegóły na mapie: