Zanim dotarliśmy do Michamvi miałam duże wątpliwości czy dobrze wybraliśmy miejsce. Czytałam różne opinie, że są tu glony, że nie ma plaży, że tutaj nie warto. Co się okazało? Coś zupełnie odwrotnego – jest to piękne, urokliwe i spokojne miejsce.


Michamvi – plaża
Przypływy i odpływy
Spacery
Transport


Michamvi – plaża

Plaża w Michamvi jest przepiękna, długa, szeroka i wydaje się być opuszczona. Na plaży z nami było może z kilka osób, w tym tubylcy. Nie ma tu prawie turystów. Moim zdaniem jest to idealne miejsce na odpoczynek. Michamvi jest mała wioską z dwoma sklepami. Aby do niej dojechać, należy zjechać z drogi betonowej i wjechać na drogę piaszczystą…w zasadzie na plaże.
Poza sklepem, gdzie można kupić tylko drobne przekąski jak chipsy, cola, lizaki, w miejscowości jest kilka guesthousów i ekskluzywny resort Michamvi Sunset Bay Resort z bezpośrednim dostępem do plaży niestety nie na moją kieszeń.
Warto wspomnieć, że pomimo, że wybór guesthouse w Michamvi jest spory, tak niestety żaden nie posiada bezpośredniego dostępu do morza. Do morza trzeba przejść, ale jest to spacer nie dłuższy niż 3 minuty. Jedyna bezpośrednia droga do plaży prowadzi własnie przez resort – my woleliśmy chodzić na około.

Michamvi zanzibar

Co mnie urzekło w Michamvi, to fakt, że plaża jest tu idealnie ustawiona do słońca co oznacza, że od rana aż do zachodu słońca cieszysz się słońcem. Rosnące palmy tuż przy plaży nie rzucą cienia ale można jego zaznać, gdy położy się wyżej. Podróżując po wyspie zauważyłam, że to rzadkość, większość popularnych miejscowości ustawionych jest w odwrotną część świata i tam w ciągu dnia na całej długości plaży był cień, dlatego wybierając miejscowość zwróć na to uwagę.

Uwaga backpackersi w Michamve znajdziecie jedne z najtańszych noclegów na wyspie!


Przypływy i odpływy

Co mnie zdziwiło na Zanzibarze, to odpływy i przypływy. Tutaj warto zwrócić uwagę na fazy księżyca, bo idąc na plażę można się troszkę zdziwić – może nie być wody, tak totalnie. Woda podczas odpływu jest hen hen daleko, gdzieś tam na horyzoncie, ledwo widoczna. Trzeba cierpliwie czekać na przypływ. Woda odchodzi i przychodzi każdego dnia o innej porze. Co zrobić zatem gdy nie ma wody?
Masz 2 wyjścia..
Wyjście numer 1:
Za które nie zapłacisz nic. Możesz pójść na lewo od wejścia na plaże, spokojnym spacerkiem zajmie Ci to jakieś 20 minut. Tam woda jest dużo głębsza, i co najfajniejsze będziesz tam tylko Ty. I tutaj spokojnie rozkoszować się przepiękna prywatną plażą.
Wyjście numer 2:
Płatne. Możesz skorzystać z oferty hotelu Michamvi Sunset Bay Resort znajdującego się tuż przy plaży – zapłacić jako gość 10$ które następnie możesz w pełni wykorzystać na jedzenie lub na picie i cieszyć się z m.in z basenu hotelowego, czy plażowych leżaków i ręczników. Należy w tym przypadku udać się do recepcji i poprosić o kartę gościa, wpłacając kaucję 10$. Fajne jest także to, że w restauracji na plaży ceny nie są kosmiczne, minimalnie różnią się od cen w guesthouseach a do tego jedzenie jest pyszne, no i spożywane w pięknych okolicznościach przyrody.

zanznibar gdzie się zatrzymać


Spacery

Mam wrażenie, że gdyby starczyło mi sił mogłabym obejść całą wyspę plażą. To jest niesamowite, ale na Zanzibarze czy pójdziesz w prawo, czy w lewo, możesz iść i iść i iść, tam plaża chyba nigdy się nie kończy. To idealna okazja do bardzo długich spacerów. Tylko pamiętaj aby wziąć ze sobą krem z filtrem i kapelusz. Najbardziej znana restauracja na całym Zanzibarze The Rock Restaurant znajduje się jakieś 7km drogi idąc plażą i oczywiście można do niej dojść. Zrobiłam sobie taką wycieczkę i szczerze polecam. Poza małymi wyjątkami gdzie pokazuje się rafa, całą drogę można przejść na bosaka 🙂

zanznibar gdzie się zatrzymać


Jeżdżąc po wyspie widziałam pozostałe bardziej popularne, podobno piękniejsze plaże ale wcale mnie nie urzekły, pewnie to wynika z moich osobistych preferencji. Ja nie lubię turystycznych miejsc. W miejscowościach jakie zwiedzałam z tych bardziej popularnych, po pierwsze były straszne tłumy, zarówno tubylców jak i turystów,po drugie goście hotelowi leżeli na leżakach w ogrodzonym miejscu z ochrona. Mimo, że byłam w sezonie wiało, wiało strasznie mało głowy nie urwało, było tak zarówno w Paje, jak i Pongwe. Od razu do głowy przyszła mi myśl, wyjaśniająca tak dużą ilość szkół kite surfingowych – wieje! Oczywiście każdy szuka czegoś innego, ale jeśli Ty czytelniku chcesz być jedynym na plaży i mieć jej hektary dla siebie to wybierz Michamvi. Znajdziesz tutaj najtańsze noclegi, dziewiczą plażę i przemiłych tubylców, których po 2 dniach będziesz znał wszystkich z imienia.


Transport

Problemem Michamvi, jest jej odległość od lotniska i tutaj przychodzę Ci z pomocą. Udało mi się namierzyć i skorzystać z najtańszej taksówki na całym Zanzibarze ‚niebieskiej taksówki’. Aby ją zamówić należy mieć aplikację WhatsApp numer kontaktowy +255 779 108 553 i umówić się na odbiór. Koszt dojazdu z lotniska do Michamvi i odwrotnie to TYLKO 25$. To jest naprawdę dobra cena, ja się zgapiłam i za transport z lotniska zapłaciłam aż 50$.

zanznibar gdzie się zatrzymać