W dzisiejszym wpisie zebrałam dla Was kompendium wiedzy o Kenii. Mam nadzieję, że przekona Was on do odwiedzenia tego pięknego i egzotycznego kraju. Poniżej przedstawiam zebrane informacje praktyczne.

Samolotem do Kenii
Jak długo trwa lot
Czartery – bilety
All inclusive
Pogoda
Wiza
Torebki folioweJakie szczepienia


Samolotem do Kenii

Oczywista sprawą jest, że najsłuszniejszym środkiem transportu na wakacje do Kenii, jest samolot. Tutaj znajdziesz zebrane informacje o tym, skąd odbywają się loty, jakie biuro podróży lata do Kenii, oraz w jakie dni są wyloty.

Biuro podróży Miasto wylotu Dzień wylotu Godzina wylotu
TUI Warszawa Poniedziałek 10:40
TUI Katowice Wtorek Sobota 08:05
Rainbow Warszawa Sobota 20:15
Neckermann Gdańsk Niedziela 06:45
Neckermann Katowice Niedziela 06:15
Neckermann Kraków Niedziela 06:30
Neckermann Poznań Niedziela 06:30
Neckermann Warszawa Niedziela 06:50
Neckermann Wrocław Niedziela 06:55

Jak długo trwa lot

Lot do Kenii trwają około 12 – 13 godzin 9 -12 godzin, w zależności od miasta wylotu, oraz planowanych przesiadek. Loty TUI są bezpośrednie, ale odbywają się z międzylądowaniem w Hurghadzie. Podczas którego samolot jest tankowany, ponadto zmienia się załoga, ale pasażerowie nie opuszczają samolotu. Sama procedura trwa wówczas około godziny. Warto zapytać w swoim biurze podróży przed wylotem, czy w samolocie będzie serwowane jedzenie i picie. W moim przypadku gdy leciałam  TUI, zarówno jedzenie, jak i woda była płatna. Również w samolocie nie było zapewnionego żadnego centrum rozrywki. Jak pewnie zauważyłeś, prawie wszystkie loty do Mombasy są lotami dziennymi, dlatego przygotuj sobie coś na drogę, czy to kindla, czy ściągnij w aplikacji Netflix ciekawy serial, abyś mógł go obejrzeć offline (tak, Netflix daje taką możliwość), do tego porządny powerbank, i nim się obejrzysz będziesz na miejscu.

Aktualizacja: Od listopada, przez okres zimowy wycieczki zakupione przez biuro podróży TUI są realizowane LOT’em i leci się DREAMLINEREM. 

*Dziękuję Adam za informacje 🙂

kenia pogoda


Czartery – bilety

Biura podróży poza zorganizowaną wycieczką, sprzedaje także same bilety. Ceny biletów czarterowych wahają się. W szczycie sezonu potrafią kosztować powyżej 2 tysięcy. W porównaniu z np: teraz – na listopad bilety można znaleźć już za 1500 zł.  Często także pojawiają się na loty promocje, głównie wtedy kiedy biuro podróży nie sprzeda wszystkich miejsc w samolocie. Okazje te pojawiają się często –  warto śledzić stronę z promocjami i najtańsza z nich ostatnio kosztowała 899 zł za bilet w obie strony i sprzedawał ją TUI.  Decydując się na wykupienie samego lotu, będziesz musiał zadbać o hotel oraz transport z lotniska do hotelu. Hotele można znaleźć na znanych serwisach hotelowych jak booking.com, i jeśli się zdecydujesz na dany hotel, sprawdź cenę transferu w danym hotelu z lotniska, ewentualnie skontaktuj się z Rico, lub zemną (cena 40$ za samochód, do którego wejdą 3-4 osoby).


All inclusive

W Kenii zdecydowanie bardziej popularne są wyjazdy zorganizowane, i na taki właśnie wyjazd się zdecydowałam. Znalazłam ofertę lastminute. Znaczyło to mniej więcej tyle, że miałam wybranych kilka hoteli i codziennie rano tuż przez zbliżającym się terminem wyjazdu sprawdzałam aktualną ich cenę. Tutaj warto wspomnieć, że należy to robić zawsze w trybie incognito, ze względu na to, że strona zapisuje w ciasteczkach, że się ją odwiedziło. Przez to może zwiększać cenę, widząc, że jest się zainteresowanym daną ofertą. Od razu wiedziałam, że chcę hotel przy Diani Beach i to był strzał w dziesiątkę. Diani Beach okazała się przepiękną plażą, a mój hotel Diani Sea Lodge miał do niej bezpośrednie zejście. Na temat hotelu mogę mówić tylko same ohy i ahy. Hotel cudowny, czysty, z wspaniałym basenem osiągającym 3 metry głębokości, wspaniałym ogrodem, fenomenalnym jedzeniem i wspaniałą obsługą. Łącznie za nieograniczaną przyjemność jedzenia, spożywania przepysznych drinków, bardzo wysokim standardem pokoju, bezpłatnym dostępem do atrakcji takich jak bilard, czy ping-pong, z transportem z lotniska i biletem lotniczym zapłaciłam 3400 zł/osoba. za 9 dni. Co dziwne, 12 dniowy pobyt w tym terminie kosztował tylko 3200 zł.


Pogoda

Średnia temperatura w dzień:

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec
32 32 32 30 29 27
pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii
Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
27 28 28 29 31 32
pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii

Średnie opady:

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec
pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii
52mm 35mm 82mm 96mm 126mm 54mm
Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii pogoda w kenii
48mm 59mm 53mm 104mm 76mm 126mm

Do Kenii można jechać przez cały rok. Najlepsze, ale też najgorętsze dni przypadają w okresie od stycznia do lutego. Wówczas jest bardzo gorąco, temperatura na słońcu sięga 45 stopni – jeśli zdecydujesz się jechać w tym terminie, upewnij się, że Twój pokój jest klimatyzowany.

Pomiędzy marcem a kwietniem rozpoczyna się pierwsza pora deszczowa. Może padać wieczorem, sporadycznie ale jednak może padać cały dzień.

Od czerwca do września, panuje ponownie pora sucha. Luty i wrzesień to najlepszy moment na safari. Po okresie suszy, zwierzęta zaczynają gromadzić się przy zbiornikach wodnych, znajdujących się zarówno w parku, jak i przy hotelach. Roślinność znika, krzaki obsychają, pojawia się charakterystyczna czerwona ziemia. To własnie w tym okresie masz szansę spotkać największa ilość zwierząt.

kenia safari


Wiza

Wizę do Kenii wykupuje się na lotnisku, podczas odprawy paszportowej. Aby przejść przeprawę paszportową, należy okazać wypełniony wniosek wizowy, który rozdawany jest w samolocie przed lądowaniem. Warto mieć długopis aby móc go wypełnić. Z wypełnionym wnioskiem należy się udać do okienka odprawy paszportowej, gdzie pobierane są odciski palców oraz robione jest zdjęcie umieszczoną kamerką. Tutaj też opłaca się wizę, kosztuje ona 50$ – płatne gotówką. Nie otrzymuje się, żadnego potwierdzenia zapłaty, daje się pieniądze, otrzymuje pieczątkę do paszportu i przechodzi dalej. Dzieci poniżej 16 roku życia zwolnione są z obowiązku wizowego pod warunkiem, że podróżują z opiekunami. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

UWAGA! Do Kenii zabierz ze sobą dolary ale tylko te, które wydane są po 2006 roku. Zasada ta obowiązuje przy wyjeździe do każdego innego kraju Afrykańskiego, Azjatyckiego czy Ameryki Łacińskiej. Dolary po 2006 zostały dodatkowo zabezpieczone i trudniej je podrobić i tylko takie są akceptowane. Będąc w Diani Beach pieniądze możesz wymienić w kilku bankach znajdujących się przy głównej drodze, lub w hotelu. 


Torebki foliowe

Od sierpnia 2017 roku, w Kenii obowiązuje zakaz wwożenia torebek plastikowych. Za jego złamanie grozi kara do czterech lat więzienia lub grzywna o równowartości do 38 tys. USD. Rząd podkreśla, że torebki nie ulegają rozkładowi i szkodzą środowisku – i ja jak najbardziej się z tym zgadzam. Nie ma nic gorszego jak piękna plaża zaśmiecona torebkami, czy innymi odpadami. Zgodnie z nowymi przepisami osoby przylatujące do Kenii, które będą miały przy sobie plastikowe torebki, będą zmuszone do pozostawienia ich na lotnisku. Dlatego rozważnie spakuj swoje rzeczy, generalnie użyj materiałów wielokrotnego użytku.


Jakie szczepienia

Często mnie pytacie jakie szczepienia są potrzebne, aby polecieć do Kenii. Ja zaszczepiona jestem tylko na żółta febrę. Tylko dlatego, że przeczytałam w internecie przez podróżą na Zanzibar, że jest to szczepienie obowiązkowe. Nie było. Nie biorę także leków przeciwko malarii. przy okazji podkreślam, nie ma szczepionki ma malarię, są tylko leki. Leki (na receptę!) które nie pozostawiają naszego organizmu bez szwanku. Choć malaria to choroba groźna, groźne skutki uboczne mają także preparaty na nią. Lista możliwych niepożądanych skutków jest długa:

  • zgaga, niestrawność, 
  • nudności, wysypki skórne,
  • uczulenie na słońce (zwłaszcza po doksycyklinie),
  • owrzodzenia w ustach, zawroty głowy,
  • bezsenność i koszmary (po meflochinie także niepokój, podniecenie i depresja).
  • Prymachina jest niebezpieczna głównie dla mężczyzn (może u nich wywołać groźną niedokrwistość),
  • tabletki doksycykliny, jeśli utkną w  dolnej  części  przełyku,  mogą wywołać bolesne nadżerki.

Moim zdaniem wystarczy zachowywać odpowiednie środki ostrożności. W przypadku malarii jest to preparat z dużą ilością DEET, do kupienia np tutaj, dodatkowo należy spać pod moskitierą – większość hoteli w Kenii takimi dysponują, są one na stałe powieszone nad łóżkiem.

Zawsze też trzeba mieć przy sobie żel antybakteryjny, który można kupić w dowolnym supermarkecie i bezspornie przemywać nim ręce. Wodę należy pić tylko butelkowana, również tylko w wodzie butelkowanej należy myć zęby.  Moim zdaniem taka profilaktyka wystarczy.


Masz pytania, napisz? Na pewno odpowiem.