Koh Rong – niebiańska plaża.

Koh Rong jest uroczą, jeszcze niezadeptaną przez turystów wyspą, z krystalicznie czystą wodą, i białym delikatnym piaskiem. Myśląc raj, mówię Koh Rong.

Gdzie znajduje się Koh Rong
Jak dostać się do Koh Rong
Gdzie się zatrzymać na Koh Rong
Co robić na Koh Rong
Jedzenie na Koh Rong


Gdzie znajduje się Koh Rong

Koh Rong znajduje się 40 minut jazdy łodzią od miejscowości Sihanoukville. Do wyboru są dwie wysypy na których możesz zamieszkać Koh Rong i Koh Sanolem, nasz wybór padł na Koh Rong, i nawet pomimo ugryzień małych muszek sandflies, z pewnością bym tam wróciła.
 

Jak dostać się do Koh Rong

 Do Sihanoukville dostać się możesz z Phnom Penh nocnym autobusem. Bardzo polecam tą formę transportu. Jest to autobus nocny, dzięki temu zaoszczędzasz czas i pieniądze, nie musząc mieć noclegu, bo śpisz w autobusie. Autobus ten posiada tylko miejsca leżące. Są to kuszetki 2 osobowe, na długość około 170 cm. Miejsca do spania są na dole, jak i na górze. W autobusie tym nie ma miejsc siedzących. zaraz po wejściu należy zdjąć buty, następnie jesteś prowadzona do swojego łóżka. Spałam tej nocy jak dziecko, kuszetki są wyposażone w czystą pościel, naprawdę miło to wspominam. Oczywiście moja podróż była komfortowa, bo miałam za współpasażera swojego męża. Kiedy kupi się tylko jeden bilet, wówczas współdzieli się z kim łóżko. Kiedy już się zorientujesz, że Twoim współpasażerem nie jest Australijki surfer, a Kambodżanin pachnący czosnkiem, który mimo tego, ze jest mały, mimowolnie dotyka Cię podczas snu, i trzyma swoją głowę 10 centymetrów od Twojej, podróż może się bardzo dłużyć. W takim przypadku sugeruję kupić dwa miejsca.
 
Do Koh Rong z Sihanoukville promy pływają na wyspę dość często, poniżej przedstawiam tablę. Kupując bilet, kupujemy także bilet powrotny w dowolnym terminie (nie można kupić biletu w jedną stronę) i jest to słuszne posunięcie, na Koh Rong nie uświadczysz bankomatu, dlatego zanim wyruszysz w drogę upewnić się, że masz wystarczająco dużo gotówki. Dużo bankomatów znajduje się tuż przy promie. Udało mi się wypłacić gotówkę dopiero w trzecim, reszta była pusta. Nie wiem, czy tak trafiłam, czy jest to typowy problem tamtejszych bankomatów.
 
 Sihanoukville do Koh Rong/ Koh Rong Samolem (ta sama łódź, robi kółko pomiędzy wyspami)

8:00, 9:00, 9:30, 11:00, 12:00, 12:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30 sprawdź aktualny rozkład

Koh Rong do Sihanoukville

7:15, 8:45, 9:55, 10:15, 11:45, 12:00, 12:55, 13:15, 14:45, 15:00, 15:45, 16:16, 16:45 sprawdź aktualny rozkład

Sihanoukville prom na Koh Rong


Gdzie się zatrzymać na Koh Rong

W Koh Rong nie znajdziesz chodników, całe życie wyspy skupia się wzdłuż plaży, ma to swój urok, najprawdopodobniej też znajdziesz hotel z widokiem na morze. Guest housów jest mnóstwo, najtańsza znajdują się tuż przy porcie. Troszeczkę dalej od centrum „miasteczka” znajdują się droższe hotele, w przepięknych domach z widokiem na morze. Nie rezerwowałam nic wcześniej, i nie miałam problemu ze znalezieniem noclegu. Mieszkanie w centrum niestety ma swoje wady, otóż do 2 w nocy, czyli do czasu kiedy jest wyłączany prąd słychać bardzo głośną muzykę z barów, do tego stopnia, że musieliśmy spać z zatyczkami do uszu, dlatego rozejrzyj się za noclegiem w dalszej linii.

Koh Rong Kambodża


Co robić na Koh Rong

Oczywiście odpoczywać, składnia do tego przyroda, woda i piękna pogoda. Możesz także spacerować. Jeśli lubi się zmęczyć proponuję spacer na drugą stronę wyspy. Spacer jest dość wymagający, bo będziesz musiał zejść, a w drogę powrotną wejść po dość stromych kamieniach, mi osobiście bardzo podobają się takie rozrywki, wiec byłam zachwycona. Wspinaczkę tę wynagrodzi Ci dziewicza plaża. Jest przepiękna i nieskończenie długa – pomimo zapału i przygotowania na całodzienny spacer, nie udało nam się dojść do jej końca.

Koh Rong plaża

Koh Rong jest dziewiczą wyspą, nie zobaczysz na niej wielkich hoteli, znajdują się na niej w większości domy zrobione z drzewa. Nie ma tutaj luksusów, i dlatego mi osobiście tak się na niej podobało. Niestety wysepka ma swoją wadę, jaką są sandflies, czyli muszki piaskowe – są to malutkie muszki, występujące na Koh Rong dokładniej na plaży, które dotkliwie gryzą. Ugryzienia bardzo swędzą, i długo się goją, na szczęście można ich uniknąć dzięki stosowaniu na skórę czegoś tłustego jak np: olejek do opalania, czy zwykły olej koksowy.

Koh rong Kambodża krystalicznie czysta woda

Koh Rong Kambodża najpiękniejsza plaża

Koh Rong plaża Kambodża


Jedzenie na Koh Rong

Na Koh Rong nie będziesz głodny. Jest dużo restauracji znajdujących się tuż na plaży, z kuchnią europejską, owocami morza. Ceny są bardzo przyzwoite, należy uważać na rzeczy mrożone, ze względu na przerwy w dostawie prądu. Nie można nigdzie płacić kartą. Dostępne są dwa sklepy, ze wszystkim czego potrzebujesz, od napoi po przekąski.

Koh Rong to moje miejsce na ziemi, zaraz obok Koh Lanta w Tajlandii, czy Malapascua na Filipinach. Gdybym mogła z pewnością, bym tu wróciła. Myśląc o raju, myślę o Koh Rong. Będąc w Kambodży warto tu przyjechać, bez dwóch zdań.