Teotihuacan – Piramida Słońca i Księżyca

Miejsce, w którym ludzie stają się bogami, tak można przetłumaczyć nazwę Piramidy w Teotihuacan znajdującą się w Meksyku z języka nahuatl.

Gdzie znajduje się Teotihuacan
Jak dostać się do Teotihuacan
Piramida Słońca i Księżyca
Temperatura
Informacje praktyczne

 


Gdzie znajduje się Teotihuacan

Piramidy znajdują się około 50 km od miasta Meksyk, 1600 km od Cancun.


Jak dostać się do Teotihuacan

Najlepiej dojechać tutaj wynajętym samochodem. Ja przyjechałam tutaj z Yukatanu, odpowiednio pokonując 1600 km w jedną stronę, oczywiście z przystankami zajęło nam to łącznie 3 dni. Wydaje mi się, że drugi raz nie powtórzyłabym tego wyczynu. Droga w Tabasco jest fatalnej jakości, a autostrady bardzo drogie. Długa droga miała też swoje plusy, niewątpliwie szczególnie podobało mi się, podczas drogi gdy pięłam się w górę autostradami, widoki były naprawdę przepiękne, a ponieważ pogoda dopisała, widoczność była aż po horyzont. Ponadto, w związku z różnicą wysokości klimat zmieniał się, co kilkadziesiąt kilometrów. Drogi w okolicach Mexico City są bardzo dobre, identycznie jak na Yukatanie, nie ma dziur, ponadto możesz spodziewać się korków. W szczególności na autostradach w kierunku miasta Mexico, niewatpliwie tu będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość.

theotihuacan

Z powrotem, odcinek pokonałam znacznie szybciej, jadąc cały dzień i cała noc, wlewając w siebie kolejne redbulle. W sumie spędziliśmy dużo czasu w samochodzie, ostatecznie jeśli nie masz długiego urlopu i będzie Ci szkoda poświecić 5 dni, radzę transport samolotowy, wówczas możesz skorzystać z takich tanich linii jak:

Dolatując samolotem, zaoszczędzisz mnóstwo czasu, a samą wycieczkę do Teotihuacan, spokojnie wykupisz w hotelu. 
Teotihuacan – Piramida Słońca i Księżyca Meksyk.


Piramida Słońca i Księżyca

Wejście do kompleksu kosztuje 70 peso, za parking samochodu należy zapłacić 140 peso. Piramida jest czynna od 8:00 do 17:00.  
Założone około 100 r. p. n. e. i trwające aż do upadku między siódmym a ósmym wiekiem, Teotihuacan było jednym z największych miast w starożytnym świecie , jest to jedna z najbardziej niewiarygodnych konstrukcji w Ameryce, w Teotihuacan znajdujemy dowody na to, że budowniczowie posiadali wiedzę z zakresu matematyki, geologii, astronomii i inżynierii.

Kilka interesujących faktów Teotihuacan 

  • Możesz się wspiąć na Piramidę Słońca (Piramide Del Sol)
  • Piramida Słońca w Teotihuacan ma 75 m wysokości i szerokość podstawy 225 m, co czyni ją drugą co do wielkości piramidą zbudowaną na świecie.
  • Teotihuacan było jednym z największych miast w starożytnym świecie, w którym w czasie szczytu szacuje się, że było ponad 150 000 mieszkańców.
  • Piramida Słońca jest dokładnie o połowę większa od piramidy w Gizie i Świątyni Słońca, Świątyni Księżyca i Świątyni Quetzalcoatla..
  • Archeolodzy znaleźli duże ilości miki (jest to rodzaj minerałów) w Teotihuacan, ale ten minerał znajduje się w odległości 3000 mil w Brazylii, Mika jest obecna prawie w każdym budynku w Teotihuacan.
  • Mika jest stabilna przy kontakcie prądu, światła, wilgoci i ekstremalnych temperatur. Ma doskonałe właściwości elektryczne jako izolator i dielektryk i może wspierać pole elektrostatyczne, jednocześnie rozpraszając minimalną energię w postaci ciepła i jest termicznie stabilny do 500 ° C
  • Archeolodzy odkryli setki tajemniczych, niegdyś metalicznych sfer zakopanych głęboko pod starożytną piramidą w Mexico City. Do tej pory nie jest wyjaśnione po co one tam są
  • Teotihuacan został tajemniczo porzucony w 700 AD
  • Teotihuacan oznacza Miasto Bogów, ale można je również interpretować jako ” miejsce, w którym ludzie stają się bogami „
  • W Teotihuacan  nie znaleziono żadnego obrazu władcy ani grobowca monarchy.
  • Tylko kapłani mogli wspinać się po schodach piramid w celu odprawienia rytuałów i ceremonii.
  • Teotihuacan odbywały się ceremonie polegające na złożeniu ludzi w ofierze bogów, poprzez wyrwanie bijącego serca. Archeolodzy znaleźli ponad 200 szkieletów.

Piramida słońca meksyk teotihuacan
Piramidy robią wrażenie, sama aleja zmarłych zdaje się, jakby nie miała końca. Spacerując po Piramidach 


Temperatura

Piramidy oraz samo miasto Meksyk położone są na wysokości 2100 m n.p.m, oznacza to, że jest tu zimno. Podczas gdy w Cancun świeciło słońce i turyści wygrzewali swoje ciała na plaży przy temperaturze 30 stopni, wówczas ja zmuszona byłam założyć na siebie wszystkie ubrania jakie miałam ze sobą, aby zmierzyć się z temperaturą 6 stopni. Było zimno, naprawdę zimno.

Teotihuacan Meksyk

Piramida słońca i księżyca Meksyk Teotihuacan

 


Informacje praktyczne

W obiekcie znajduje się bezpłatna toaleta. Sugeruję założyć wygodne obuwie, schody są bardzo strome i wysokie, pokonywanie ich jest dość męczące. Za wejście do stref zabronionych grozi kara pozbawienia wolności na 25 lat.


Zobacz szczegóły na mapie: