Tulum – Meksyk
Tulum – Meksyk
Tulum – Meksyk
Tulum – Meksyk
Tulum – Meksyk

Tulum – Meksyk

Tulum to oczywiście Piramidy w Tulum, znajdujące się tuż na plaży na 12 metrowym klifie ale nie tylko, to także przepiękna plaża…

 

Gdzie znajduje się Tulum
Gdzie zatrzymać się w Tulum
Piramidy w Tulum
Kilka faktów o Tulum
Plaże w Tulum
Cenota Dos Ojos
Jedzenie w Tulum
Kantory


Gdzie znajduje się Tulum

Tulum znajduje się w  Riviera Maya, około 120 km od Cancun i 50 km od Playa del Carmen.  Wielkość miejscowości określiłabym na średnią. Jest większa od wcześniej opisywanego Puerto Morelos, ale mniejsza od Playa del Carmen. Sama miejscowość nie leży tuż przy morzu, więc warto mieć samochód, aby móc się swobodnie przemieszczać. Większość turystów w Tulum odwiedza tylko ruiny, więc wieczorami miasteczko staje się spokojne. Samo Tulum nie jest klimatycznym miasteczkiem, jest to taka zwykła miejscowość, bez szału, z restauracjami i życiem skupionym wzdłuż drogi, bezpieczna.


Gdzie zatrzymać się w Tulum

Mogę z czystym sercem polecić hotel w którym ja się zatrzymałam Tulum Axkan. Jest to nowo powstały hotel, który dosłownie pachniał nowością. Poproś o pokoje na dole, będziesz mieć swój własny taras z bezpośrednim wyjściem do basenu. Hotel znajduje się na obrzeżach – dla nas nie stanowiło to problemu, ze względu na to, że mieliśmy własne auto.  Hotel na wyposażeniu posiada rowery dostępne dla gości, natomiast ostrzegam, że odległość do ruin czy nad morze jest stąd dość duża, dlatego my jeździliśmy autem. Istnieje także możliwość znalezienia noclegu, w hotelach dostępnych wzdłuż plaży, dosłownie na niej. Piękne są, zlokalizowane daleko od Tulum, ale dosłownie na samej plaży – niestety ich ceny, nie są raczej dla Polskiego turysty – a szkoda.


Piramidy w Tulum

Tulum to oczywiście Piramidy w Tulum, znajdujące się tuż na plaży na 12 metrowym klifie. Warto być tutaj wcześnie rano, bo są tutaj dosłownie tłumy turystów. Ruiny są otwarte od godziny 8.00 do 17:00, 7 dni w tygodniu. Wejście kosztuje 70 peso. Schowaj sprzęt do kamerowania, aż do momentu jak przejdziesz za bramki, aby nie dopłacać 45 peso za możliwość kamerowania. Jeśli wyjmiesz kamerę już na miejscu, nikt nie zapyta się Ciebie o zakupione pozwolenie. Można zaparkować samochód na ulicy, prowadzącej do kas bezpłatnie (i nie ma tutaj zakazu parkowania ;)) Weź kapelusz i zaopatrz się w wodę, podczas zwiedzania ruin będzie bardzo gorąco, brakuje tam drzew, a co za tym idzie jest mało cienia i panuje istnie tropikalny klimat, na szczęście można się trochę schłodzić, ale o tym za chwilkę. Moim osobistym zdaniem Ruiny w Tulum, są jedną z ciekawszych atrakcji w Meksyku, mimo tych szalonych tłumów ludzi. 

 

Tulum Piramidy Meksyk
tulum meksyk ruiny 

 


Kilka faktów o Tulum

Tulum było ważnym mezoamerykańskim centrum, które wykazywało wpływy zarówno Majów jak i Tolteków. Chronione przez dżunglę, Tulum przetrwał upadek Majów i w dużej mierze został nietknięty przez okupujących Meksyk, Hiszpanów. Jest to uroczy kompleks zbudowany na 12 metrowym wapiennym klifie, otoczony jest z trzech stron murami obronnymi, jego czwarta część wychodzi na Morze Karaibskie. Nazwa Tulum jest kolonialna i oznacza ” ścianę „Oryginalna lokalna nazwa to najprawdopodobniej Zama, co oznacza „świt” ​​w odniesieniu do pozycji strony zwróconej na wschód przez morze.

Ruiny Tulum Meksyk


Plaże w Tulum

    • Mayan Beach

Nie bez przyczyny wygrywa rankingi na najpiękniejszą plaże w Meksyku. Jest naprawdę piękna, z tyłu otoczona klifem i ruinami, z drobnym białym piaskiem i błękitną wodą. Jest dostępna po opłaceniu biletu wstępu do ruin (70 peso).  Zejść na nią można po drewnianych schodach. Idąc na ruiny, załóż na siebie kostium kąpielowy, tutaj grzechem byłoby nie popływać. Faktem jest, że na plaży są tłumy, ale nie przeszkadzają one w dobrej zabawie z falami. Polecam!

Mayan Beach Tulum Meksyk

  • Playa Paradiso

Jest bezpłatną urokliwą plażą, z białym piaskiem, dość szeroka. Dostać się do niej można samochodem z Tulum, lub rowerem. Samochód można spokojnie zaparkować wzdłuż ulicy. Do plaży prowadzą wejścia, lub można przejść przez teren hotelowy. Można także poszukać wzdłuż niej hotelu.


Cenota Dos Ojos

W okolicach Tulum jest dużo cenot.

Dla osób nie wiedzących czym jest cenota, wyjaśniam – jest to rodzaj naturalnej studni, utworzonej w skale wapiennej. Woda w cenote często jest bardzo czysta, przefiltrowana przez podłoże wapienne.

Ja osobiście polecam Cenotę, w której byłam – Dos Ojos. Znajduje się ona 20 minut jazy od Tulum. Koszt biletu wstępu to 350 peso. Jeśli zdecydujesz się do niej pojechać, to kup bilet zaraz po wjeździe na teren. Tylko w tym miejscu jest kasa . Sama Cenota jest jakieś 5 km dalej, dlatego też nie zostawiaj tu samochodu, a pojedź dalej, zgodnie ze wskazówkami na drodze (strzałki). Biletu nie da się kupić przy wejściu na teren Cenoty, tam się go tylko kasuje. Jeśli nie chcesz wracać, pamiętaj o tym.

Dos Ojos składa się z dwóch dostępnych studni wodnych, pomiędzy którymi można przepłynąć – niestety tylko w ekwipunku nurka. Dla osób bez ekwipunku, druga Cenota jest dostępna drogą lądową – wystarczy przejść kawałeczek 🙂 Bardzo polecam szczególnie tą drugą Cenotę, która jest dość długa i pływa się w niej pomiędzy skałami, w ciemnościach. Jest w niej idealnie krystaliczna woda. Naprawdę fantastycznie wyglądają promienie słoneczne, które przedzierają się przez taflę wody i podświetlają skały.

 

Dos Ojos Cenote Meksyk


Jedzenie w Tulum

Będąc w Tulum udało nam się znaleźć fantastyczną lokalną knajpkę Don Cafeto. Zamawiając posiłek dostaniesz fantastyczne czekadełko, po którym właściwi już byliśmy pełni. Knajpka znajduje się tuż przy głównej drodze, bardzo łatwo ją znaleźć. Posiłek umili Ci Meksykańska muzyka na żywo. Fantastyczne miejsce, zajrzyj tu koniecznie. Polecam także genialne drinki. Poniżej znajdziesz kartę z restauracji Don Cafeto. Jeśli nie będzie miejsca, nic straconego, przy tej knajpie, jest także kilka innych, nie jadaliśmy tam, ale także były tłumy ludzi, co sugeruje, że jedzenie było równie smaczne. Przy plaży Playa Paradiso, także znajdują się restaurację, ale te w mieście są dużo tańsze. 

   

Restauracja tulum Meksyk

 


Kantory

W Tulum jest kilka kantorów (znajdziesz je bez problemu za pomocą maps.me), znajdują się one przy drodze głównej, jednak kurs wymiany jest w nich nie korzystny. Dużo lepszy kurs otrzymaliśmy w Playa del Carmen.


Zobacz szczegóły na mapie: