Yogyakarta Indonezja – światynia Borobudur
Yogyakarta Indonezja – światynia Borobudur
Yogyakarta Indonezja – światynia Borobudur
Yogyakarta Indonezja – światynia Borobudur
Yogyakarta Indonezja – światynia Borobudur

Moim pierwszym stopem w Indonezji była światynia Borobudur w Yogyakarta w celu zobaczenia jej w pełnej okazałości przy wschodzie słońca. Jak to zrobić dowiesz się w tym wpisie.


Gdzie znajduje się Yogyakarta
Jak się dostać do Yogyakarta
Gdzie się zatrzymać
Światynia Borobudur
Borobudur z dronem


Gdzie znajduje się Yogyakarta.

Yogyakarta znajduje się na wyspie Java. Yogyakarta nazywana Jogja lub Yogya jest jednym z tętniących życiem centrów kulturalnych Jawy w Indonezji. Było to miasto rządzące jawajskim imperium Mataram w XVI i XVII wieku i ta potężna przeszłość doprowadziła do niezwykłej tradycyjnej sztuki i kultury Yogyakarty w chwili obecnej. Musze przyznać, że obawiałam się, ze Yohyakarta będzie bardzo zatłoczona, głośna i brudna. I tu się zaskoczyłam, bo jest to duże miasto ale dość schludne i bez spalin, ku mojemu zdziwieniu nie było także nigdzie walających się śmieci. Zatem pierwsze wrażenie bardzo pozytywne.


Jak się dostać do Yogyakarta.

Jeżeli planujesz zobaczyć świątynie Borobudur to najprawdopodobniej lądujesz w Jakarta. Tak też zrobiłam ja. Z Jakarta dostałam się na lotnisko w Yogyakarta samolotem liniami Air Asia. Lot był stosunkowo krótki i kosztował 160 zł. Co ważne w Indonezji w Air Asia na lotach wewnętrznych, za darmo można wziąć aż 15 kg bagażu nadawanego. Można również dostać się tutaj z Jakarta pociągiem, który jedzie około 8 godzin. Pociągi w Indonezji są dość komfortowe (poza klimatyzacją, gdzie dosłownie z zimna można zamarznąć), i o dziwo przyjeżdżają o czasie i nie mają opóźnień (nasze PKP powinno się wstydzić). Sam pociąg można zarezerwować przez dostępną aplikację na telefon Kai Access 


Gdzie zatrzymać się w Yogyakarta.

Yogyakarta to było jedno z nielicznych miejsc, które miałam zarezerwowane jeszcze w Polsce, ponieważ lot z Dżakarty miałam zaraz po wylądowaniu, także wiedziałam, że będę zmęczona i chciałam mieć możliwość szybkiego położenia się do łóżka i wzięcia prysznica. Wybrałam Nextdoor homestay znajdujący się w zasięgu spaceru od wszystkich głównych atrakcji miasta. Wybór był trafiony. Guesthouse posiada basen, był wyjątkowo czysty, położony z dala od zgiełku miasta. Cudowne miejsce. Dostaliśmy się tutaj z lotniska taksówką Gojek (warto zawczasu zainstalować tę aplikację, przyda się nie raz).

  


Światynia Borobudur

Moim celem przybycia do Jokyakarta był głównie świątynia Borobudur . Jet lag, zmęczenie a także napięte plany na podróż, nie pozwoliły mi na dogłębne zwiedzenie miasta. Zresztą miast samych w sobie nie lubię, zdecydowanie bardziej po głowie w tym czasie, tuż w środku zimy chodziły mi niebiańskie plaże i odpoczynek w wodzie.

Z tego też powodu nie kombinowałam dojazdu do Borobudur na własną rękę. Okazało się, że jest możliwość wykupienia wycieczki z guest house, w który się zatrzymałam. W cenę 475 tysięcy  wliczony był transport, bilet wstępu a także śniadanie w formie bufetu szwedzkiego – polecam bardzo, jedzenie było świeże, pyszne i bez ograniczeń 😉

światynia Borobudur jak się dostać

Dojazd z guesthouse do świątyni zajął nam jakąś godzinę i należało wyruszyć jeszcze nocą w okolicach godziny 4:30. Po dotarciu, sprawdzeniu biletów i otrzymaniu latarki (było bardzo ciemno!) byłam gotowa na przygodę. Schody na szczyt świątyni są bardzo strome i wręcz niebezpieczne gdy wchodzi się po nich nic nie widząc, ale wschód słońca wynagradza te trudy. Po kilku chwilach na horyzoncie zaczęło wschodzić słońce, było to tym bardziej ekscytujące, że w zasadzie już się tu jest, już się czuje atmosferę tego miejsca, ale ze względu na otaczającą ciemność, jeszcze się nic nie widziało…

Czekając na wschód nie zmarzłam – wystarczyła mi bluza z kapturem i krótkie spodenki aby czuć się komfortowo pomimo wczesnej godziny. Na szczycie spędziłam około 2 godzin, podziwiając widoki, po czym spacerem udałam się w pobliże wejścia, gdzie udałam się na opłacone już śniadanie w postaci bufetu szwedzkiego. Około godziny 9:00 wyruszyliśmy z powrotem do hotelu.

wschód slońca Borobudur


Dronem nad Borobudur

Sama jestem właścicielką drona, ale niestety bardzo się rozczarowałam, gdy przed wejściem przeczytałam, że za pozwolenie aby móc polatać nad świątynią trzeba zapłacić aż 2,5 miliona (około 650 PLN). Odpuściłam sobie, a szkoda, mój budżet by tego nie zniósł, natomiast można bez dodatkowych kosztów robić zdjęcia, czy kamerować.

Borobudur wschód słońca