5/5 - (1 vote)

Wakacje i urlop to nie dla każdego okres odpoczynku i regeneracji, a przynajmniej nie w tradycyjnym tego znaczeniu. Dla wielu pasjonatów zwiedzania lub aktywności fizycznej, to także okres w którym nasze ciała poddawane są większym niż zwykle obciążeniom. Wspinaczka górska, kolarstwo, pływanie czy długie piesze wędrówki – to tylko niektóre z aktywności, które mogą wyczerpać nasze ciała. Jak zatem połączyć pełen aktywności wypoczynek z odpowiednią regeneracją? Oto cztery sprawdzone sposoby, które pomogą Ci się lepiej regenerować podczas aktywnego wypoczynku, i pozwolą Ci cieszyć się każdym dniem wypoczynku.

Zadbaj o odpowiednie odżywianie

Podczas aktywnych wakacji Twoje zapotrzebowanie na kalorie znacznie rośnie. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią regenerację, musisz dostarczać mu paliwa w postaci zrównoważonej diety bogatej w składniki odżywcze. Znaczna część urlopowiczów w trakcie wakacji korzysta z hotelowego lub restauracyjnego jedzenia, które choć smaczne, nie zawsze może być odpowiednio dobrane do naszych potrzeb. Staraj się wybierać dania możliwie lekkie, i niskoprzetworzone, pamiętając o odpowiednim bilansie substancji odżywczych.

Węglowodany to podstawowe źródło energii – postaw na te złożone, które dostarczą energii na dłużej, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, ryż, kasze czy makarony. Nie zapomnij o białku, które jest kluczowe w procesie naprawy i budowy mięśni – tu świetnym wyborem będą chude mięsa, ryby, nabiał, a także roślinne źródła białka jak quinoa czy strączki. Nie zapominaj o tłuszczach, szczególnie tych nienasyconych, które znajdziesz w orzechach, pestkach, awokado czy oliwie z oliwek.

Pamiętaj także o witaminach i minerałach, które wspomagają różne funkcje organizmu, w tym regenerację. Owoce i warzywa powinny być stałym elementem Twoich posiłków. Aby uniknąć odwodnienia, które może znacznie pogorszyć Twoje samopoczucie i wydajność, pij dużo wody – szczególnie w gorące dni.

Przeczytaj także:  Wina z Nowego Świata kontra wina ze Starego Świata – główne różnice

Rozciąganie i automasaż pomogą Ci utrzymać się na nogach

Po intensywnym dniu, Twoje mięśnie będą potrzebowały chwili uwagi, by kolejnego dnia były w pełni zregenerowane i gotowe do nowych wyzwań. Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo przydatne tutaj jest połączenie rozciągania i automasażu. Zwykle zaczynam od tego ostatniego – na wakacje zawsze zabieram mały pistolet do masażu (kupiony dzięki poradnikowi „Jaki pistolet do masażu kupić?” ze strony Fitnessowy.NET) oraz piłeczkę Lacrosse. Obie te rzeczy bez problemu zmieszczą się w bagażu nawet gdy podróżujemy samolotem.

Po kilku minutach opracowywania mięśni pistoletem, używam piłeczki do rozbicia najbardziej bolesnych punktów. Następnie poświęcam kilka minut na rozciąganie i voila! Cała sesja regeneracyjna gotowa.

Sen to podstawa

Aktywność fizyczna powinna być zrównoważona z odpowiednią ilością snu i wypoczynku. Sen pełni najważniejszą rolę w procesie regeneracji, ponieważ to właśnie wtedy nasze ciało naprawia uszkodzone wysiłkiem włókna mięśniowe, oraz pozwala naszemu układowi nerwowemu się zregenerować.

Staraj się spać co najmniej 7-9 godzin na dobę. Jeśli to możliwe, postaraj się również urządzać krótkie drzemki po intensywnej aktywności, aby pomóc swojemu ciału w odnowie. Jako że ja bardzo często wybieram się na wyjazdy rowerowe, regularnie w połowie trasy korzystam z drzemek w jakimś ustronnym miejscu, korzystając z ręcznika zrobionego z mikrowłókien, który zawsze mam w swoim plecaku.

Zaplanuj aktywności z głową

Dni spędzone na bardzo intensywnej aktywności powinny być przeplatane dniami o lżejszym charakterze. Aktywności o niskiej intensywności, takie jak spacerowanie, pływanie czy też np. spływy kajakowe mogą pomóc Ci zarządzać zmęczeniem pojawiającym się w ciągu wyjazdu. Oprócz wprowadzenia urozmaicenia do samych wakacji, takie aktywności pozwalają także przeżyć więcej – co jest bardzo cenne, gdy gromadzimy wspomnienia na resztę życia.