Województwo lubelskie nie jest szczególnie często wybieraną destynacją przez turystów. To oczywiście za sprawą położenia, które nie jest po drodze większości Polaków. Warto mieć jednak świadomość, że lubelskie to świetne miejsce zarówno na krótki citybreak, jak i długie obcowanie z naturą. Co warto zwiedzić w tym rejonie Polski?
Piękne miasteczka i ogromne połacie zieleni, czyli charakterystyka lubelskiego
Ciężko jednoznacznie sklasyfikować województwo lubelskie pod względem turystycznym. Z jednej strony mamy tu bowiem piękne Parki Narodowe, ogromne tereny leśne, jak i zatrzęsienie miast i miasteczek, które warto zwiedzić w ramach jednodniowych wycieczek.
Stolicą województwa jest oczywiście Lublin. Sam w sobie posiada sporo atrakcji turystycznych, jednak prawdziwym bogactwem są otaczające go tereny. Przechodząc jednak do stolicy województwa, najważniejszymi dla turysty obiektami powinny być:
Ogród botaniczny UMCS
Muzeum Narodowe w Lublinie
Państwowe Muzeum na Majdanku
Lubelska Trasa Podziemna
Rynek Starego Miasta
Podobnie jak całe województwo, również jego stolica łączy miejskie tereny z połaciami zieleni. W wolnej chwili warto przejść się po lubelskich parkach, których jest naprawdę dużo. Tereny zielone w tym mieście, szczególnie wiosną i latem, są naprawdę piękne! Typowych miejsc, w których można poddać się rozrywce, nie jest w Lublinie dużo. Miasto słynie raczej z “poważnych” atrakcji turystycznych, a jedną z rozrywek naziemnych opisuje portal Top.Kasynos.Online.
Jak już zostało to wcześniej wspomniane, lubelskie to świetne województwo na krótkie citybreaki. Wśród najpopularniejszych miasteczek tej części Polski wymienić trzeba Kazimierz Dolny. Położony nad Wisłą, nazywany perłą polskiego renesansu, pełen historycznych detali – tak w skrócie można go opisać. Fani historycznych budowli powinni być uradowani, kierując się właśnie do tego miasteczka.
Fani militariów powinni z kolei skierować się do Dęblina, gdzie znaleźć można zespół obiektów fortecznych, wybudowany przez Rosjan w latach 30. XIX wieku. Dogłębnie zwiedzić można jedynie trzy z siedmiu obiektów, jednak powinno to w zupełności zaspokoić nawet dociekliwych adeptów historii.
Parki Narodowe – dla lubiących przyrodę
Jeśli do lubelskiego kierujesz się z zamiarem wypoczynku i odcięcia się od zgiełku miasta – dobrze trafiłeś! W tym województwie znaleźć można dwa Parki Narodowe – Roztoczański oraz Poleski. Pierwszy z nich może pochwalić się największym zalesieniem wśród wszystkich tego typu obszarów w Polsce. Oznacza to tylko jedno – niezwykle rozbudowaną faunę i florę, która skrywa wiele niespotykanych w innych zakątkach kraju gatunków. Warto tutaj zaznaczyć, że Roztoczański Park Narodowy jest ostoją konika polskiego, czyli gatunku, wywodzącego się od wymarłego już tarpana.
Poleski Park Narodowy to głównie tereny bagniste i moczarowe. W wielu miejscach spotkać można kładki, które są integralną częścią ścieżki – tylko w taki sposób można pokonać trasę i nie ugrząźć w błocie. Swoje kroki warto skierować na dwa punkty widokowe, pozwalające lepiej zorientować się w terenie, zapoznać z jego charakterystyką, a także zrobić piękną panoramę całego obszaru Parku Narodowego.
Rowerowe wycieczki nigdzie indziej nie będą miały takiego klimatu
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza to niemal 200-kilometrowa trasa, pozwalająca przeżyć niesamowite chwile na rowerowej wycieczce. Roztocze samo w sobie jest obszarem rozciągającym się od Kraśnika aż po sam Lwów. Niezwykle ciche, o rzadkiej zabudowie oraz hurtowym wręcz dostępie do słońca. Świeże, czyste powietrze, klimatyczne ścieżki przez łąki i lasy, zwieńczone przystankami w urokliwych miasteczkach – to właśnie oferuje Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.
By doświadczyć go w pełnej krasie, najlepiej rozpocząć od Kraśnika. Następnie, przemierzając m.in. Chrzanów, Goraj czy Szczebrzeszyn, docieramy do Zwierzyńca, który jest zakończeniem pierwszego, 100-kilometrowego etapu. Drugi etap kończy się natomiast w Hrebenne, które znane jest przede wszystkim z ponad 300-letniej cerkwii.