Noto – Perła Baroku: Podróż Pożyciem, Kulturą i Sztuką

0
839
5/5 - (1 vote)

Noto, malowniczo położone na wzgórzach na południowym wschodzie Sycylii, jest niezwykłym przykładem barokowej architektury, która zachwyca swoim pięknem, bogactwem i harmonią. Ten skarb dziedzictwa światowego UNESCO przyciąga turystów z całego świata, zachwycając ich niezwykłymi budowlami, wspaniałymi placami, ale też niezwykłą atmosferą.

Noto to prawdziwe skupisko unikalnych budowli barokowych, które są efektem przebudowy miasta po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Na skutek tego kataklizmu, dawną lokalizację Noto opuszczono, a miasto odbudowano kilka kilometrów dalej. Zdecydowano, że będzie to miasto barokowe, a rezultat tego decyzji można podziwiać do dziś.

1. Historia Noto

1.1 Starożytne korzenie

Przez wieki, Noto była świadkiem wielu zmian cywilizacyjnych, począwszy od czasów starożytnej Grecji. Starożytni Grecy nazwali to miejsce Neas – 'nowe miasto’, z którego wywodzi się dzisiejsza nazwa Noto.

1.2 Wpływ trzęsienia ziemi

23 stycznia 1693 roku, potężne trzęsienie ziemi zniszczyło wiele miast na Sycylii, w tym także Noto. W wyniku tego zdarzenia, postanowiono przenieść i odbudować miasto w nowym miejscu.

2. Architektura Barokowa

2.1 Zasady Baroku

Barok to styl, który zrodził się w Rzymie na początku XVII wieku, a potem rozprzestrzenił się po całej Europie. Charakteryzuje się on dynamicznymi formami, bogatym dekorem, oraz skomplikowanymi planami przestrzennymi.

2.2 Architektura Barokowa w Noto

W mieście Noto, architektura barokowa jest na każdym kroku. To miasto jest przykładem baroku sycylijskiego, odznaczającego się specyficznymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak rokokowe zdobienia, kunsztowne balustrady i wyrafinowane ornamenty.

Przeczytaj także:  Segesta i Trapani – od starożytności do baroku

3. Główne Atrakcje

3.1 Katedra w Noto

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Katedra, zbudowana w stylu sycylijskiego baroku, zdumiewa swoją monumentalnością i finezją szczegółów.

3.2 Palazzo Ducezio

Obok katedry znajduje się Palazzo Ducezio, obecnie siedziba ratusza. Jego fasada jest majestatycznym przykładem sycylijskiego baroku, a wewnątrz możemy podziwiać bogato zdobione sale.

3.3 Kościół św. Karola Boromeusza

Kościół św. Karola Boromeusza, zbudowany w XVIII wieku, to kolejna perełka baroku. Jego fasada, złożona z kolumn i statui świętego, to istne arcydzieło sztuki.

3.4 Via Nicolaci

Via Nicolaci to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Noto. Znajduje się tu Palazzo Nicolaci di Villadorata, słynący z bogato zdobionych balkonów, których zwieńczenia przypominają fantastyczne stworzenia.

4. Festiwale i Wydarzenia

4.1 Infiorata di Noto

Jednym z najważniejszych wydarzeń w Noto jest coroczny festiwal Infiorata di Noto, odbywający się na wiosnę. Ulicy Via Nicolaci przyozdabia się wtedy tysiącami kolorowych kwiatów, tworząc niesamowite kompozycje.

4.2 Noto Musica

W lipcu i sierpniu, miasto ożywa dzięki festiwalowi Noto Musica. Koncerty odbywają się w zabytkowych budynkach i na otwartym powietrzu, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

5. Kuchnia Sycylijska

5.1 Lokalne specjały

Podróże to nie tylko zwiedzanie, ale również smakowanie lokalnej kuchni. W Noto nie zabraknie smacznych potraw. Polecamy antipasto, pasta alla norma, arancini, cannoli, czy granitę cytrynową.

5.2 Restauracje w Noto

W Noto znajdziemy wiele uroczych restauracji serwujących tradycyjne dania sycylijskie. Najbardziej znanymi miejscami są Trattoria al Buco, Ristorante Crocifisso, czy Caffè Sicilia.

6. Porady Praktyczne

6.1 Dojazd

Do Noto najłatwiej dojechać samochodem lub autobusem z pobliskich miast takich jak Syracuse, Catania czy Ragusa.

6.2 Kiedy odwiedzić

Najlepszym czasem na odwiedziny jest wiosna i jesień. Latem może być bardzo gorąco, a zima nie jest tak atrakcyjna ze względu na krótkie dni.

6.3 Czego nie przegapić

Oprócz głównych atrakcji, warto również odwiedzić lokalne sklepy z ceramiką, zobaczyć zachód słońca z tarasu Belvedere, czy pospacerować po malowniczych uliczkach.

Noto to prawdziwa perła baroku, miasto o niezwykłym uroku, które zasługuje na szczególną uwagę podczas podróży po Sycylii. Bogactwo zabytków, malownicze uliczki, wyjątkowa atmosfera i doskonała kuchnia sprawiają, że jest to miejsce, które trzeba zobaczyć.