Aby moc swobodnie podróżować wynajętym samochodem musisz posiadać: polskie lub międzynarodowe prawo jazdy oraz posiadać Zanibarskie pozwolenie na prowadzenie samochodu.

Pozwolenia są 2: jedno na tylko Zanzibar oraz drugie na cała Tanzanię.
Koszt takiego pozwolenia na 10$ na osobę jednorazowo. Pozwolenie spokojnie załatwisz w Sagando trwa to 1 dzień. Rano płacisz pracownikowi Sagando oraz przekazujesz oryginalne prawo jazdy, wieczorem już masz pozwolenie. Wynajem samochodu również załatwicie nie wychodząc z hostelu – koszt to 30$. Nie ma tutaj klasycznych wypożyczalni, samochód dostaje się po prostu od mieszkańca Zanzibaru i może być w rożnym stanie, co ważne powinien być to samochód terenowy bo wystarczy zjechać z drogi asfaltowej i robi się totalny off-road.
Po podpisaniu umowy wynajmu, zrób jej oraz wynajmowanymi samochodowi zdjęcia z każdej strony. Zanim wyruszysz w drogę pamiętaj aby oznaczyć na maps.me hotel, aby do niego umieć wrócić. Na Zanzibar ruch jest lewo strony,. Samochodów na trasie jest stosunkowo mało tłoczno robi się przy samym mieście. Należy uważać na dziury oraz, na nie oznaczonych leżących policjantów. Leżący policjanci są zmora i wymagają pełnego skupienia kierowcy, padający cień z drzew przy drodze sprawia, że w ogóle ich nie widać z związku z tym radzę nie jechać szybciej niż 60-70 km na godzinę bo pasażerowie mogą wylądować na przedniej szybie podczas hamowania. Na drodze rozstawione są patrole policyjne ale nas nie zatrzymali ani razu. Na drogach nie ma żadnych oznaczeń, w związku z tym jedynym możliwym nawigatorem jest maps.me. Pamiętaj aby wziąć ładowarkę samochodowa albo power banka. Koszt paliwa za 1l to mniej niż 1 dolar. Stacji benzynowych jest jak na lekarstwo, warto zatankować więcej.

Z oddaniem samochodu nie mieliśmy żadnego problemu, Pan nawet na niego nie spojrzał, Poprostu wziął kluczyki i pojechał.

Gdzie warto pojechać? Na pewno zobaczyć małpki w zasadzie są po drodze – Red Monkey oraz pojechać na dowolna farmę przypraw. Polecam tez pojechać na popularna plaże w Kiwengwa aby docenić spokój i błogość Michamvi.

Hakuna Matata!