Planujesz wakacje? W Twojej głowie zrodziła się koncepcja letniego wypoczynku za granicą? A może bliższe Twojemu sercu jest zakątków naszego kraju? Niezależnie od tego, jaki jest wstępny plan, polisa turystyczna z pewnością okaże się ważnym dodatkiem do wszelkich działań organizacyjnych. Czym sugerować się, wybierając ubezpieczenie turystyczne? Na co zwrócić uwagę, dopasowując je do wypoczynku poza granicami kraju? Wyjaśniamy.
1. Czy ubezpieczenie turystyczne będzie ci potrzebne?
2. Polisa turystyczna – podstawy i rozszerzenia
3. Ile kosztuje ubezpieczenie podróżne?
Ubezpieczenia turystyczne są szczególnie popularne w kontekście podróży zagranicznej – głównie dlatego, że to wtedy turyści zabezpieczają potencjalne pokrycie kosztów leczenia i powrotu do kraju, ubezpieczenie bagażu czy szereg następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto jednak wykupić również dodatkowe ubezpieczenie turystyczne w Polsce.
Czy ubezpieczenie turystyczne będzie ci potrzebne?
Zanim dobra polisa turystyczna na wakacje zostanie przez ciebie opłacona, warto zastanowić się, czy rzeczywiście jej potrzebujesz. To pytanie raczej retoryczne – przynajmniej dla kogoś, kto kiedykolwiek wyjeżdżał na dłuższą wyprawę. Turystyczne ubezpieczenie oznacza przede wszystkim komfort i poczucie bezpieczeństwa w nieprzewidzianych sytuacjach, zaś o te w czasie wyjazdów nietrudno.
W ramach polisy turystycznej możesz zyskać zabezpieczenie w bardzo różnych sytuacjach. Podstawowe ubezpieczenie zwykle pokrywa koszty takich wydatków jak leczenie za granicą, pokrycie kosztów transportu medycznego, rehabilitacji. Można wykupić również rozszerzenie obejmujące ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu czy skradzionego bagażu.
Co prawda istnieje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak nie w każdej sytuacji jej zakres okaże się wystarczający. Po pierwsze, EKUZ nie działa w każdym kraju. Po drugie, nie obejmuje wydatków na koszty leczenia w placówkach prywatnych, kosztów powrotu do Polski czy kosztów współfinansowanych przez pacjenta (np. dopłat szpitalnych czy zakupu leków).
Polisa turystyczna – podstawy
Zakres ochrony możesz dopasować do swoich potrzeb, natomiast istnieją pewne sytuacje, które powinna obejmować każde, nawet najtańsze ubezpieczenie turystyczne. Najważniejszym elementem jest ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. To istotne, gdyż ewentualny wypadek lub choroba w trakcie urlopu może naprawdę słono kosztować. Jeśli weźmiemy pod uwagę opłaty za wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, zakup leków i środków medycznych czy transport, całość może pochłonąć nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. NNW to drugi, obok kosztów leczenia, element standardowego pakietu ochronnego. W obu przypadkach możesz określić gwarantowaną sumę ubezpieczenia.
Oprócz standardowych elementów, polisa może obejmować również dodatki. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, największą popularnością cieszą się:
- OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, któremu wyrządzisz nieumyślną szkodę,
- ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego,
- ubezpieczenie opóźnienia lotu,
- rozszerzenie polisy w przypadku uprawiania sportów podwyższonego ryzyka.
Ile kosztuje ubezpieczenie podróżne?
Ceny różnych wariantów ubezpieczenia podróżnego są zróżnicowane. Wszystko zależy od czasu trwania ochrony, celu podróży, wieku osób ubezpieczonych. Zarówno w przypadku podróży zagranicznych, jak i krajowych koszt zakupu polisy nie jest wygórowany i może wynosić zaledwie kilka złotych za dzień. Chyba wszyscy zgodzimy się, że to niewiele w perspektywie zabezpieczenia się w obliczu potencjalnych dużo poważniejszych konsekwencji.