Manila – Filipiny

Manila to chaos, hałas, ścisk i bród, ale ma także drugie oblicze – dzielnicę Makati, która jest nowoczesnym centrum finansowym.


Gdzie znajduje się Manila
Jak poruszać się po Manila
Gdzie zatrzymać się w Manila
Bezpieczeństwo w Manila
Co robić w Manila
Jedzenie w Manila
Transport poza Manila


Gdzie znajduje się Manila

Manila jest stolicą Filipin, to właśnie tu znajduje się lotnisko międzynarodowe, , lecąc na Filipiny, najprawdopodobniej wylądujesz właśnie tu. Lotnisko ma 2 terminale, oddalone od siebie, na szczęście od jakiegoś czasu jest uruchomiony pomiędzy nimi bezpłatny autobus. Jest on przydatny szczególnie jeśli od razu po przylocie lecisz dalej, bo korzystając z tanich linii lotniczych będziesz musiał zmienić terminal. Po wyjściu z lotniska należy uważać na taksówki – taksówkarze przekręcają taksometry. Nasz znajomy Tomek (którego serdecznie pozdrawiam), po wyjściu z lotniska i dojechaniu 5 km do hotelu na liczniku miał już 300 zł (w mieście z najtańszymi taksówkami na świecie!). Cała sytuacja byłą nie przyjemna, zakończyło się na opłaceniu połowy kwoty, nerwach i nie przyjemnej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem, aby nie dać  się oszukać jest skorzystanie z Ubera. Na lotnisku jest dostępne bezpłatne wi-fi. 

Manila Filipiny


Jak poruszać się po Manila

W Manila jest kilka środków transportu:

  • Naziemne metro Manila. Posiada trzy linie, i nie obejmuje całego miasta. Jest tanie, aczkolwiek, w godzinach szczytu okropnie przepełnione. 
  • Jeepneye – moja przygoda z Jeepneyami w Manili rozpoczęła się szybko i tak samo się zakończyła. Każdy Jeepney jedzie w inną stronę, jest ich tam dosłownie tysiące. Nie będąc mieszkańcem Manili, nie ma szans aby zorientować się którym Jeepneyem powinno się jechać, aby dojechać do celu. Po tym jak kilka razy pojechałam z zupełnie przeciwnym kierunku, korzystałam głownie z metra – pomimo, że oznaczało to bardzo długi spacer.
  • Taksówki – no cóż, od razu musisz się pogodzić z tym, że zostaniesz oszukany, bo tak będzie. O ile za trasę 10 minutową nie zapłacisz więcej niż 30 zł, przyjmij to z pokorą. Podczas jazdy, jeśli widzisz, ze licznik szaleje, zwróć uwagę taksówkarzowi, jeśli to nie poskutkuje, poproś o zatrzymanie taksówki i wysiądź. Taksówkę kolejną znajdziesz po dosłownie sekundzie, ciężko w to uwierzyć, nie będąc tam, ale jest tam więcej taksówek niż ludzi.
  • Autobusy – w Manila nie ma jednego dużego dworca autobusowego, dlatego planując wyjazd z Manila, należy się zorientować z którego dworca odchodzi autobus do miejsca, które nas interesuje. Dworce autobusowe to: Pasay, Sampaloc, Cubao oraz Trinoma.

Manila Filipiny


Gdzie zatrzymać się w Manila

Najbardziej czystą dzielnicą, a także najbardziej bezpieczną, jest dzielnica Makati, Jest to finansowe centrum, dlatego też znajduje się tu dużo biurowców, oraz ekskluzywnych osiedli mieszkaniowych z ochroną. Jest ona czysta, ładna i bezpieczna. Możesz spokojnie spacerować tutaj także nocą. Z Makati piechotą dojedziesz na inspirującą do Khao San Road w Tajlandii, rozrywkowej ulicy P Burgos. Znajdziesz tu restauracje, bary, czy popularny klub nocny Plan B.

To tutaj wieczorami spotkasz prostytutki, laydyboysów, czy białych oszukujących wrażeń. Trzeba to powiedzieć otwarcie w Manili prostytucja jest bardzo popularna, jednak nie nachalna. Zainteresowani panowie bez problemu znajdą to czego szukają, mężczyźni w związkach nie muszą się obawiać dużej nachalności. 


Bezpieczeństwo w Manila

Jak wszędzie będąc za granicą, w kraju zresztą też, należy zachować ostrożność. Osobiście nie miałam żadnej nie przyjemnej sytuacji, nikt mnie nie okradł, mimo chodzenia po Manili wieczorami. Mogę powiedzieć, że jest względnie bezpiecznie, najlepiej się czułam w dzielnicy Makati, gdzie w związku z luksusowymi osiedlami i hotelami, ochrona stroi na ulicy. 

Manila Filipiny


Co robić w Manila

Manila jest dużym miastem, znajdziesz w niej historyczne budynki, czy parki. Na mnie osobiście nie zrobiły one dużego wrażenia. Dowiedziałam natomiast Cmentarz Północny, słynący z tego, że żyją na nim ludzie, dowiedziałam się o nim z jednego z odcinków programu Martyny Wojciechowskiej (pozdrawiam). Od razu przy bramie, zostałam zaczepiona przez ochroniarza, który następnie towarzyszył mi przez cała drogę wokół cmentarza, twierdząc, że jest to niebezpieczny rejon. Nie chciał za to żadnych pieniędzy. Faktycznie, w kryptach, za zamkniętymi kratami gdzie nie gdzie widać było całe rodziny. Jest to widok dość smutny, biorąc pod uwagę fakt, że żyją na grobach, gdzie pochowanych jest ponad milion osób. Utrzymują się głównie z opieki nad grobami. Same groby są przeróżne, od malutkich krypt, aż po wystawione pałace z ogromnymi rzeźbami.

Manila Filipiny


Jedzenie w Manila

Najwięcej godnych zaufania restauracji znajduje się na ulicy Burgas. Przy przesiadkowej stacji metra naziemnego EDSA znajduje się  McDonald, który także można znaleźć w dużych centrach handlowych. Nie polecam stołować się na ulicy, z powodu możliwych problemów żołądkowych.
 


Transport poza Manila

Osobiście sugeruję traktować Manile, jako miasto przesiadkowe i starać się spędzić w niej jak najmniej czasu. Z Manila jest możliwość dostania się do każdego dowolnego miejsca na Filipinach. Poszukaj lotów w Cebu Pacific, są to tanie bezpiecznie linie lotnicze. Możesz też skorzystać z dużej siatki połączeń promowych.