Wietnam – poradnik przed podróżą i plan na 2 tygodnie

0
500
4/5 - (1 vote)

Wietnam, kraj leżący w południowo-wschodniej Azji, wypełniony jest bogatą historią, fascynującą kulturą, przepięknymi krajobrazami i serdecznymi mieszkańcami. Przygotowałem dla was obszerny poradnik i dwutygodniowy plan podróży, który umożliwi wam maksymalne wykorzystanie waszego pobytu w tym niesamowitym kraju.

Część 1: Przygotowanie do podróży

Co zabrać?

Pamiętaj o zabraniu na podróż lekkiego ubrania, odpowiedniego na tropikalny klimat. Nie zapomnij o odpowiednich butach do wędrówek, a także o kostiumie kąpielowym. Do listy powinieneś dodać także repelent na komary, krem z filtrem przeciwsłonecznym i apteczkę podróżną.

Wizy

Wizy turystyczne są wymagane dla większości obywateli zagranicznych odwiedzających Wietnam. Sprawdź najnowsze informacje dotyczące wiz na stronie ambasady Wietnamu w swoim kraju.

Waluta

Walutą Wietnamu jest dong wietnamski (VND). Zawsze jest dobrze mieć trochę gotówki, choć karty kredytowe są akceptowane w większości miejsc.

 Szczepienia

Przed wyjazdem do Wietnamu warto zasięgnąć informacji na temat zalecanych szczepień. Zalecane są szczepienia przeciwko WZW A i B, dur brzuszny, tężec, błonica, polio, ospa wietrzna oraz grypa.

Część 2: Dwutygodniowy plan podróży

Dzień 1-3: Hanoi

Dzień 1

Rozpocznij swoją przygodę od odkrywania stolicy Wietnamu – Hanoi. Znajdziesz tutaj wiele świątyń, zabytków, a także starożytne budynki kolonialne.

Dzień 2

Odwiedź Muzeum Historii Wietnamu i zobacz Ho Chi Minh Mausoleum. Przespaceruj się po malowniczym Starym Mieście Hanoi.

Dzień 3

Udaj się na wycieczkę po Zatoce Ha Long, jednym z najbardziej znanych miejsc w Wietnamie. Możesz spędzić dzień na łodzi, podziwiając przepiękne krajobrazy.

Dzień 4-6: Hue

Dzień 4

Przenieś się do Hue, miasta znane z niesamowitej architektury i historycznych miejsc. Zwiedź Cytadelę i Zakazane Miasto.

Przeczytaj także:  Tajlandia-Wietnam-Kambodża w 3 tygodnie

Dzień 5

Spędź kolejny dzień w Hue, odwiedzając Groby Cesarskie i Pagodę Thien Mu. Przeżyj wspaniałe chwile na łódce, podziwiając zachód słońca nad rzeką Perfume.

Dzień 6

Poznaj kuchnię wietnamską w Hue. Jest to doskonałe miejsce, aby spróbować tradycyjnej potrawy, takiej jak „bun bo Hue”. Zarezerwuj lekcje gotowania lub po prostu wybierz się na food tour.

Dzień 7-9: Hoi An

Dzień 7

Przenieś się do Hoi An, jednego z najpiękniejszych miast w Wietnamie, słynącego z kolorowych lampionów i starożytnej architektury. Odwiedź Stare Miasto i weź udział w warsztatach produkowania lampionów.

Dzień 8

Wykorzystaj ten dzień na zrelaksowanie się na jednej z lokalnych plaż, takich jak plaża An Bang lub Cua Dai. Możesz również odwiedzić pobliskie wioski rzemieślnicze.

Dzień 9

Poznaj więcej lokalnej kultury, odwiedzając Muzeum Historii i Kultury Hoi An. Wieczorem zarezerwuj kolację przy rzece, obserwując kolorowe lampiony.

Dzień 10-11: Ho Chi Minh (Saigon)

Dzień 10

Udaj się do największego miasta Wietnamu – Ho Chi Minh. Zwiedź Pałac Reunifikacji i Muzeum Wojny.

Dzień 11

Odwiedź tunel Cu Chi, aby zrozumieć więcej o wojnie wietnamskiej. Możesz również odwiedzić Bazylikę Notre Dame i Centralny Urząd Pocztowy, dwie ikony architektury kolonialnej.

Dzień 12-14: Delta Mekongu

Dzień 12

Ruszaj na południe, do delty Mekongu. Spędź dzień na łodzi, odwiedzając lokalne wioski i targi.

Dzień 13

Poznaj lokalne przemysły, takie jak produkcja miodu i kokosowych słodyczy. Odwiedź sad owocowy i spróbuj lokalnych przysmaków.

Dzień 14

Zakończ swoją podróż relaksującym dniem w Can Tho. Odwiedź poranny targ pływający, a później przejdź się po promenadzie nad rzeką Ninh Kieu.

Wietnam to kraj, który oferuje wiele do zobaczenia i doświadczenia. Ten dwutygodniowy plan podróży pozwala na zwiedzenie najważniejszych miejsc w kraju, ale pamiętaj, że jest to tylko punkt wyjścia. Wietnam ma do zaoferowania o wiele więcej, więc nie krępuj się odkrywać na własną rękę! Bez względu na to, jak długo planujesz tu zostać, Wietnam na pewno cię oczaruje.