Piramida Chichen Itza, Meksyk

Chichen Itza to jeden z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Meksyku i znajduje się na Liście światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1998 roku został nazwany jednym z nowych Siedmiu Cudów Świata; cudownie ironiczny tytuł, jeśli wziąć pod uwagę, że istnieje od ponad 1000 lat. Chociaż może nie słyszałeś o starożytnym Chichen Itza, najprawdopodobniej rozpoznałbyś jego ikoniczną centralną piramidę, El Castillo.

 

Gdzie znajduje się Chichen Itza
Gdzie zostawić samochód
O Chichen Itza
Zakupy – pamiątki
Klika faktów o Chichen Itza


Gdzie znajduje się Chichen Itza

Chichen Itza znajduje się niedaleko miejscowości Volladoid. 180 km od Playa del Carmen (około 2,5 godziny drogi) oraz 150 km od Tulum (około 2 godziny drogi – możesz połączyć wyprawę ze zwiedzaniem Coba). Dojechać tutaj można samodzielnie samochodem, lub wykupić wycieczkę w miejscowości nadmorskiej. Do Chichen Itza prowadzi droga ekspresowa, krajowa, bezpłatna. Stan drogi jest dobry, nie musisz obawiać się dziur w jezdni. Do samej piramidy poprowadzą Cię znaki drogowe. Jest bardzo dobrze oznaczona, wystarczy jechać zgodnie z tym co pokazują. Nie da się przeoczyć.


Gdzie zostawić samochód

Przy samej piramidzie jest dostępny duży parking zarówno dla samochodów, jak i autobusów, jest to parking płatny, ale wystarczy zaparkować kilkadziesiąt metrów od szlabanu oznaczającego początek oficjalnego parkingu, wzdłuż drogi. Wówczas nie zapłacimy nic. Wszyscy tam parkują, nie ma zakazu.


O Chichen Itza

Sam wstęp do Chichen Itza kosztuje 70 peso, ale dodatkowo musimy wykupić opłatę administracyjną, która kosztuje 230 peso. Płaci się 2 razy, w 2 różnych okienkach. Bez obu biletów nie uda Ci się wejść na obszar piramid. Tak jak wspomniałam, jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji, dlatego też spodziewaj się dużych kolejek i tłumu turystów.

To zdjęcie pokazuje się prawie wszędzie gdzie wpiszemy Meksyk, jest to piramida El Castillo. Nie można co prawda na nią wchodzić od 2006 roku, od czasu kiedy Amerykański  turysta spadł z niej ze skutkiem śmiertelnym. Oczywiście każdy chce zrobić sobie przed nią zdjęcie, ale uchwycenie jej bez innych turystów w tle, naprawdę jest sztuką.

Chichen Itza Meksyk

Chichen Itza Meksyk

Chichen Itza to nie tylko piramida El Castillo, ale także pozostałe ruiny w tym Świątynia Wojowników, El Caracol, czy największe boisko do Peloty – starożytnej gry w piłkę.

Gra polegała na tym, by wrzucić kauczukową piłkę do kamiennej obręczy, zawieszonej na ścianie boiska. Mogłoby się wydawać, że to niezbyt skomplikowane zadanie, ale owa obręcz służąca za bramkę często była umocowana na wysokości kilku metrów, a piłka ważyła średnio od dwóch do czterech kilogramów. W dodatku zawodnik mógł odbijać piłkę tylko kolanami, łokciami i biodrami. Oczywiście gracze używali specjalnych ochraniaczy, niemniej jednak, jak nietrudno się domyślić, podczas gry często dochodziło do ciężkich uszkodzeń ciała.

Chichen Itza MeksykChichen Itza Meksyk

Ponieważ Chichen Itza jest najsławniejszą budowlą Meksyku, warto tu być. Z jednej strony nie mogę z czystym sumieniem Wam go polecić, bo na tyle aż tam mi się nie podobało. Byłam w Angkor Wat, więc ciężko też mnie zaskoczyć. Mi osobiście bardzie podobał się Uxmal, oraz Coba te dwa miejsca wspominam dużo cieplej. Z drugiej strony to jak pojechać do Rzymu i nie widzieć Koloseum – takie must have. Jeśli się zdecydujesz przyjechać do  Chichen Itza, to zrób tak, aby odwiedzić dwie atrakcje podczas jednej podróży, proponuję Coba oraz Chichen Itza, oznacza to pobudkę w godzinach bardzo porannych, ale w moim odczuciu sama Chichen Itza, to za mało i będziesz czuć niedosyt.


Zakupy – pamiątki

Handlarzy pamiątek jest tu od groma – jeśli już wyobraziłeś sobie tę chmarę turystów, pomnóż ją przez dwa – tylu mniej więcej możesz spodziewać się handlarzy. Jest to dobra i niedobra informacja. Dobra, to taka, że gdzie konkurencja duża, tam są konkurencyjne ceny. Tutaj kupisz najtańszą w całym Meksyku drewnianą maskę wojownika. Maski są przepiękne, wykonane ręcznie – sama stałam się szczęśliwą posiadaczką jednej z nich. Oczywiście trzeba się targować. Kupisz za 1/3 ceny początkowej 🙂 Zła informacja to taka, że przez cały pobyt będziesz nagabywany przez handlarzy.

  Chichen Itza pamiąki 


Klika faktów o Chichen Itza

  • Jest zdecydowanie mniejsza od piramidy w Coba, bo ma zaledwie 30 metrów.
  • Wiosną (20 marca) i jesienną równonocą (22 września) promienie słoneczne tworzą cień na piramidzie w Kukulkan, który sprawia wrażenie węża spadającego ze schodów.
  • Położona po północnej stronie piramidy Kukulkan jest platformą poświęconą planecie Wenus. Majowie byli oddani astronomom, a ruchy Wenus miały szczególne znaczenie, wpływając na architekturę starożytnego miasta Majów Uxmal .
  • Chociaż piramida Kukulkan jest najbardziej znana i najczęściej odwiedzana, istnieje wiele innych w Chichen Itza. Osario jest bardzo podobny, ale ma mniejsze rozmiary, a w środku znajduje się wejście do naturalnej jaskini.
  • Wiele miejsc w Chichen Itza słynie z niezwykłych dźwięków. Jeśli klaszczesz raz z jednego końca boiska, wydobywa się dziewięć ech na środku boiska. Dodatkowo klask przed piramidą Kukulkan tworzy echo przypominające ćwierkanie.

Zobacz szczegóły na mapie: