Uxmal, piramidy Majów

Jednej z najlepiej zachowanych kompleksów piramid na Jukatanie Uxmal. W przeciwieństwie to Chcichen Itza, nie ma tu tłumów, jednak zdecydowanie jest to miejsce warte odwiedzenia.

 

Gdzie znajduje się Uxmal
Jak dostać się do Uxmal
Kilka faktów o Uxmal
Jedzenie i nocleg


Gdzie znajduje się Uxmal

Uxmal znajduje się 83 km od Meridy, 385 km od Cancun. Ja do Uxmal przyjechałam z Merida, gdzie nocowałam.


Jak dostać się do Uxmal

Będę się powtarzać, ale najlepiej dojechać tutaj wynajętym samochodem. Drogi są dobre jakości, najlepiej i najszybciej jest jechać płatną autostradą. Warto mieć zainstalowaną aplikację maps.me. Droga do Uxmal jest dość prosta, od Meridy widoczne są znaki kierujące do Uxmal, nie ma problem z trafieniem tutaj. Jeśli zdecydujesz się przyjechać tutaj na jednodniową wycieczkę z Cancun, lub innego nadmorskiego kurortu, wyjedz rano i nie bój się jechać po zmroku, drogi tutaj są w bardzo dobrym stanie. Po wjeździe na teren piramid, samochód można zostawić przy restauracji (parking jest pusty), i przejść niecałe 100 metrów do kas biletowych. W ten sposób nie będziesz płacić na parking.


Uxmal

Zwiedzanie piramid u Uxmal jest mozliwe 7 dni w tygodniu w godzinach od 8:00 do 17:00. Wejście kosztuje 182 peso, można płacić kartą. Uxmal wraz z Coba, to moje dwa ulubione miejsca. Wygrywa ono w moim subiektywnym rankingu z Chcichen Itza. Nie ma tu tłumów turystów, a piramidy wraz z rzeźbami są zachowane w bardzo dobrym stanie. 

Uxmal to niej jest tylko jedna piramida, jest to ich cały kompleks nazwa Uxmal oznacza „trzykrotnie budowany”, jednakże wiadomo, że było ono przebudowywane aż pięć razy. Zaraz po wejściu Twoim oczom ukaże się Piramida Wróża, wysoka na 38 metrów.

Uxmal Meksyk piramidy

 

Po wejściu dalej i wspięciu się za kolejną piramidę, Twoim oczom ukarze się kolejny kompleks zwany Pałacem Gubernatora, tym razem z niską zabudową i pięknymi zdobieniami węży, masek i krat zachowanymi w bardzo dobrym stanie. 

Piramidy w Uxmal Meksyk

Uxmal Piramidy czy warto

To nie koniec zwiedzania, przechodząc przez bramę, Twoim oczom ukarze się boisko w pelotę, te samo które było zarówno w Chichen Itza, czy Coba. Idąc dalej, dojedziesz do piramidy, która mi osobiście najbardziej się podobała, zapewne, ze względu na to, że można się na nią wspiąć i podziwiać przepiękne widoki na cały Uxmal z góry. Wielka Piramida 

Wielka Piramida Uxmal Meksyk


Kilka faktów o Uxmal

  • Uxmal jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
  • Obecna nazwa pochodzi od Oxmal, co oznacza „trzy razy zbudowany”
  • Uxmal dominował na obszarze Jukatanu od 875 do 900 roku ne. przez rodzinę Xiu. Która później zbudowała sojusz z Hiszpanami, dzięki temu przerwał do dziś
  • Zachodnie schody piramidy Świątyni Maga są zbudowane, aby stawić czoła słońcu podczas letniego przesilenia.
  • Królowa Elżbieta II z Wielkiej Brytanii odwiedziła 27 lutego 1975 r. Na inaugurację wieczornego pokazu dźwięku i światła, które organizowane są wieczorami.

Jedzenie i nocleg w Uxmal

Tuż przy Piramidach znajduje się restauracja i kilka hoteli. Nie korzystałam ani z jednego, ani z drugiego. Widzę na booking, że ceny za hotel się przyzwoite. Uxmal znajduje się na totalnym uboczu, poza zwiedzaniem Piramid, nie ma za bardzo co tu robić.


 

Zobacz szczegóły na mapie: